V Brně testují autobus na zavolání, pro cestující je zdarma

Foto: DPMB

BRNO – Dopravní podnik začal testovat novou službu obyvatelům KLIKbus. Ten zájemce vyzvedne na konkrétní virtuální zastávce a převeze je na požadovanou zastávku MHD. Jako testovací byla vybrána Masarykova čtvrť.

„Inspirovali jsme se obcí Říčany u Prahy, kde tato služba úspěšně funguje třetím měsícem, místní obyvatelé si ji nemohou vynachválit, a dokonce došlo k jejímu rozšíření. Chceme ji proto otestovat v prostředí města Brna a zjistit, zda by tento doplněk hromadné dopravy fungoval i u nás a usnadnil Brňanům pohyb po městě. Dvouměsíční zkušební provoz je pro cestující bezplatný,“ sdělila primátorka
města Brna Markéta Vaňková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

A jak to funguje? Zájemce si stáhne aplikaci CITYA.io, přes kterou zažádá o jízdu. Dozví se čas příjezdu vozidla a místo virtuální zastávky, která je vždy nejdále 70 metrů od výchozího bodu cesty. Řidič poté cestujícího převeze na zvolenou zastávku MHD. Jelikož je autobus osmimístný, mohou obyvatelé své jízdy sdílet s ostatními. Služba bude v provozu denně od 6 do 22 hodin, dopravní podnik se bude snažit, aby autobus cestujícího vyzvedl do 15 minut od objednání. Auto dodá firma CITYA.io, řidiče zase podnik. Celé dva měsíce se bude služba testovat v Masarykově čtvrti a bude pro obyvatele zdarma.