KORONAVIRUS: Zpřísnění opatření na ochranu seniorů a malé šance dalších pacientů na lék Remdesivir

Zdroj: Pixabay

Česko – Poté, co česká média včera zaplavily informace o naprosto nezvládnutých podmínkách v některých domovech seniorů, kde se koronavirus rozšířil a některé klienty již bohužel i připravil o život, Ústřední krizový štáb se rozhodl přistoupit k dalším zpřísněním v již zavedených opatřeních. Pozitivní zprávou dnešního dne pak je zlepšení zdravotního stavu muže, který byl připojen na mimotělní oběh a kterému byl podán experimentální lék Remdesivir. Lékaři však nadšení z úspěchu brzdí, nejenže není zřejmé, zda pomohl právě Remdesivir, ale tento lék se stal kvůli obrovskému zájmu již nedostupným.

Domovy seniorů a další zařízení sociálních služeb jako rizikové prostředí

Dnešní brífink Ústředního krizového štábu přímo reagoval na kritickou situaci v některých domovech seniorů a dalších zařízeních sociálních služeb, kde se začala šířit nemoc COVID-19 způsobovaná koronavirem. „Praxe ukazuje, že navzdory dosavadním opatřením jsou tu pacienti-senioři, kteří jsou infikování a pro které nemoc může být fatální. Proto ministerstvo zdravotnictví vydává mimořádné opatření, kterým nařizuje všem poskytovatelům dodržovat režimová opatření, pokud se u nich objeví pacient s nemocí COVID-19,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kromě toho, že již od počátku zaváděných opatření platí ve zmiňovaných zařízeních striktní zákaz návštěv, stejně jako omezení vstupu zbytným pracovníkům, omezení pohybu klientů, či zrušení skupinových aktivit či společného stravování, novou povinností je pravidelné měření teploty klientům dvakrát denně. Kontrolám budou podrobeni i pracovníci. „Je nutné provádění každodenní kontroly klientů, sledování kašle, rýmy, dušnosti, zažívacích potíží, na to vše musí personál dbát,“ shrnul Vojtěch.

Pokud dojde k tomu, že nákaza se v daném zařízení potvrdí, nebo na ni bude podezření, je v rámci nových opatření nutné, aby v nich byla vyčleněna kapacita pro izolaci, a to v rozsahu 10 % z celkové kapacity, a také samostatné toalety a umývárny. Vojtěch však zároveň zdůraznil, že pokud stav pozitivně diagnostikovaných či těch, u nichž je na nákazu podezření, nebude závažný, je záměrem, aby klient nebyl zbytečně hospitalizován. Totéž potvrdil i šéf Ústředního krizového štábu Prymula. „Zařízení by se neměla klientů zbavovat odesíláním do nemocnic, kde je ještě vyšší riziko nákazy,“ upozornil s tím, že právě mezi seniory může nemoc COVID-19 napáchat obrovské škody.

Počty nakažených rostou, Remdesivir však není plošné řešení

V současné chvíli je v Česku nemocí COVID-19 nakaženo 2 062 osob (při 31 127 testovaných). Z nemoci se zatím vyléčilo deset osob, naopak devět již stála život. Jistou naději především pro pacienty ve vážném stavu byl lék Remdesivir z produkce americké společnosti Gileád Sciences. Ten byl podán i jednomu pacientovi v Česku, který byl hospitalizován ve VFN v Praze a byl připojen na tzv. mimotělní oběh. Jak naznačili lékaři během dnešní tiskové konference, stav muže se postupně zlepšuje, na čemž se skutečně Remdesivir mohl podílet, jistotu však odborníci nemají. Podle Martina Balíka z VFN je navíc stav pacienta nadále vážný. Je totiž třeba říci, že ačkoliv se podařilo přejít z mimotělního oběhu (přístroj okysličuje krev mimo tělo) na plicní ventilaci, nejedná se o vítězství.

Jelikož Remdesivir je léčivo experimentální, nikdo také přesně neví, kdy jej nasadit. V obecné rovině – i s ohledem na to, že látka brání množení viru v těle – je však možné soudit, že podání by mělo proběhnout dříve (cesta léku z USA však trvala týden) než ve chvíli, kdy je pacient v kritickém stavu (jako tomu bylo v případě zmiňovaného muže). Šance na získání Remdesiviru pro ostatní pacienty (nejen) z Česka je však aktuálně velmi malá, firma Gileád Sciences totiž kvůli enormnímu zájmu již vydávání licencí na další použití pozastavila. Po celém světě se však alespoň sbírají data z nemocnic, kde byl Remdesivir již pacientům podán tak, aby bylo možné dospět k jasnějším závěrům o způsobech jeho užití, ale také získat detailnější informace o účincích.