Žádanka na rehabilitaci. Co je dobré vědět, než si ji necháte vystavit

Ilustrační foto. Pixabay free

Začnou vás bolet záda, přetížíte si zápěstí prací s myší nebo se ozve krční páteř. Od těchto a mnoha dalších problémů vám může pomoci rehabilitace. Třicet minut u fyzioterapeuta však přijde na několik set korun. Pokud vám procedury předepíše lékař, jednoznačně ušetříte. Je však pár věcí, které byste měli vědět předem, abyste nebyli zaskočeni. Existuje totiž více typů žádanek a lidé jsou pak nemile překvapeni čekacími lhůtami. Jindy zase žádanku nechají nevědomky propadnout.

Kdy a proč jít s problémem k lékaři

Pokud vás začne trápit problém, který jste dříve neměli, můžete nejdříve vyčkávat, jestli se sám nesrovná, případně ho sami léčit tradičními postupy. Pokud však problém neustoupí nebo se stále vrací, je potřeba poradit se s odborníkem. Často vám může poradit i zkušený fyzioterapeut. Ne však vždy. Někdy je potřeba podívat se přímo do vašeho těla, aby se zjistilo, co a jak. Tehdy musíte za lékařem. Například vás bolí rameno. Lékař vás vyšetří v ordinaci a rozhodne se ještě pro rentgen a ultrazvuk, aby zjistil, jestli nedošlo k poranění kosti nebo šlachy. Na rentgenu rovněž uvidí, jestli jsou vaše kosti a kloub ve správné pozici. Někdy může být potřeba také odběr krve, aby se vyloučil vnitřní zánět. Teprve na základě vyhodnocení všech výsledků vysloví lékař diagnózu.

Poukaz FT

Pokud vám může pomoci rehabilitace, vypíše vám lékař tzv. žádanku. Je dobré vědět, že existují dva typy žádanek, a to poukaz na vyšetření/ošetření FT a poukaz na vyšetření/ošetření K. Poukaz označený písmeny FT znamená, že se můžete objednat přímo na fyzioterapii, kde vám provedou procedury, které vám váš ošetřující lékař na žádanku vypsal. Než vás na rehabilitacích přijmou, musí zkontrolovat, jestli jejich středisko má všechny požadované procedury k dispozici. Pokud ne, pak by vás poslali jinam, nebo byste se museli domluvit s lékařem, aby žádanku vypsal znovu podle jejich možností.

Poukaz K

Poukaz označený písmenem K znamená, že vás nejdříve musí ještě vyšetřit rehabilitační lékař, který tentokrát napíše konkrétní procedury, a teprve potom se dostanete na fyzioterapie. Tento proces je tedy rozhodně delší, musíte počítat s čekací lhůtou nejdříve k lékaři a pak s další lhůtou na samotné terapie. Mnohá střediska ani žádného rehabilitačního lékaře nemají, v tomto případě vás přijmou pouze s žádankou K. Pokud však máte již vytipované středisko, které má svého rehabilitačního lékaře (většinou se jedná o větší centra), pak není na škodu chtít poukaz K. Tento lékař zná dobře možnosti daného centra a měl by vám navrhnout procedury, které vám nejlépe „padnou“.

Pozor na platnost poukazu

Na rozdíl od receptu na léky, který platí většinou 14 dní, poukaz na rehabilitace platí pouze 7 dní, tedy jeden týden. Neznamená to, že do 7 dnů začnete s vlastní rehabilitací. Čekací lhůty bývají většinou delší než jeden týden. Znamená to, že musíte do této lhůty pracoviště kontaktovat a objednat se. Někde je nutné žádanku předat osobně, jinde stačí objednat se telefonicky a žádanku předat až při nástupu na procedury.