Pohyb – lék bez vedlejších účinků, který zabírá u roztroušené sklerózy i dalších závažných onemocnění

Foto: Rýdlová J. Rekondiční cvičení ROSKA

Lékům vděčíme za prodloužení a zkvalitnění mnoha lidských životů. Je však smutným faktem, že léky mívají vedlejší účinky. Pokud se jedná o životně důležité léky, je často jedinou cestou tyto účinky strpět, případně na jejich potlačení užívat další léky. Ty však mohou vyvolat další nežádoucí účinky… Existuje však lék, u kterého se těchto problémů bát nemusíte, a tím je pohyb. Přitom svým efektem při pravidelném užívání a rozumném dávkování se dokáže účinkům některých léků směle vyrovnat, nebo je dokonce i předčit. O tomto tvrzení jsem se mohla na vlastní oči přesvědčit na červnovém rekondičním pobytu organizace ROSKA Ostrava, která sdružuje pacienty s roztroušenou sklerózou.

RS – roztroušená skleróza

Choroba je také známa pod odborným názvem sclerosis multiplex. Jedná se o závažné autoimunitní zánětlivé a degenerativní onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, hlavně mozek a míchu. Zjednodušeně lze říci, že buňky imunitního systému nerozpoznají vlastní nervovou tkáň a obrátí se proti ní, přičemž vzniká zánět, který ji postupně ničí. Onemocnění je chronické, nelze jej zpravidla vyléčit. Jeho zákeřnost spočívá v atakách, které se mohou dostavit často zcela nepředvídaně. Průběh onemocnění je velmi individuální, počínaje mírným průběhem, který umožňuje vést relativně běžný život, přes limitující, kdy má postižený omezenou soběstačnost, až po těžký, kdy je upoután na vozíček či lůžko a odkázán na péči ostatních.

Nemoc může postihnout jakoukoli část těla

Pacienti se potýkají s rozmanitými příznaky – např. poruchami vidění, sluchu, řeči, citlivosti kůže, bolestivostí, problémy udržet rovnováhu, ztuhlostmi končetin nebo neschopností je ovládat. Mohou kdykoli upadnout a přivodit si vážný úraz.

S čím pohyb pomáhá

Je prokázáno, že pohyb je lékem, který zpravidla dokáže postup nemoci účinně zpomalit. Pozitivní vliv pohybu je ovšem prokázán nejen u RS ale také u jiných závažných onemocnění. Mezi hlavní přínosy patří udržování svalové hmoty. Dostatečně silné svaly jsou důležité nejen k vykonávání pohybu, ale také k držení celého těla, a tím k předcházení bolestí zejména v oblasti šíje, beder, kříže. Pohyb působí proti odvápňování kostí. Odvápněné kosti jsou totiž náchylné ke zlomeninám. Pohyb zejména na čerstvém vzduchu pomáhá okysličovat mozek, a tím podporuje jeho funkce jako myšlení, koncentraci, paměť. Pohyb vede k udržování fyzické kondice, snižuje problémy se zadýcháváním. Je rovněž účinným pomocníkem v boji proti psychické únavě, depresivním myšlenkám, problémů se spánkem a nadváze. Nadváha je velký problém, protože vede k rychlejšímu opotřebení nosných kloubů (kolen, kyčlí, kotníků) a omezení pohyblivosti.

Jaké léky pomáhá pohyb omezit

Pokud se podaří pohybem podpořit uvedené funkce těla, pak lze snížit spotřebu léků působících proti bolesti, ztuhlosti, antidepresiv, léků proti úzkostem, lékům navozujícím útlum a spánek.

Cvičí všichni

Na rekondičním pobytu v Malenovicích organizace ROSKA den začínal půl hodinovou rozcvičkou. Komu stav dovolil, cvičil ve stoje a přidržoval se třeba stolu. Kdo nemohl stát, cvičil na svém vozíčku. Další, hodinový, blok obsahoval cviky v leže na karimatce. Cvičili všichni, i ti, kteří jsou odkázáni na vozíček. Statečně zvládali jednotlivé cvičební pozice i tehdy, když je vlastní ruka nebo noha odmítala poslouchat. Viděla jsem, kolik úsilí je skryto třeba za obyčejným zvednutím ruky nad hlavu. Vyslechla jsem příběhy lidí, kteří díky tomu, že léta cvičí, jsou i přes nemoc soběstačnými a zvládnou třeba i výlet na Prašivou. Někteří bez pomoci, jiní s berlemi a ostatní na vozíčku. Mimochodem elektrický vozíček váží asi 100 kg a jeho ovládání vyžaduje cvik, který opět udržujete pravidelným cvičením.