Na preventivní prohlídky kůže lidé zapomínají, přitom kožní nádory patří k nejčastějším. Ke komu a kdy zajít

Víte, jaký je největší orgán lidského těla? Je jim právě kůže. U dospělého člověka její plocha činí až 1,8 m2 a váha dosahuje přibližně 7 % celkové hmotnosti těla. Pokud vážíte 60 kg, na vaši kůži připadnou asi 4 kg. Její tloušťka se pohybuje mezi 1 až 4 mm podle konkrétního místa na těle. Kůže se průběžně obměňuje. Kompletní obměna trvá asi 3 až 4 týdny. Za celý život se z ní oloupe celých 20 kg mrtvých buněk. Kůže tvoří rozhraní mezí vnějším a vnitřním prostředím.

Je tedy jasné, že stav tak velkého a důležitého orgánu si právem zaslouží naši pozornost. Lidé však preventivní vyšetření kůže podceňují. K lékaři se většinou odhodlají, až když se jim na kůži něco „rozjede“. To však může být mnohdy pozdě, zejména v případě nebezpečných kožních nádorů. Jak tedy na preventivní prohlídky kůže? Ke komu zajít a budete muset platit?

Co lidé neví

Je dobré vědět, že preventivní vyšetření kůže jsou součástí preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře (dle vyhlášky č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách). Na tuto klasickou „preventivku“ máte nárok jednou za dva roky. V jejím průběhu by vám měl váš všeobecný praktický lékař prohlédnout také kůži na těle. Upřímně řečeno, v praxi však ne vždy na pečlivé prohlédnutí celého těla dojde. Takže je nutno se o něj přihlásit a upozornit na místa, kde se vám něco nezdá. Třeba znaménko mění svou barvu, okraj, tvar. V případě nálezu praktik doporučí další potřebné vyšetření, např. u kožního lékaře.

Raději častěji

Odborníci však doporučují provádět preventivní vyšetření kůže častěji, a to jedenkrát ročně. Pokud s tímto požadavkem navštívíte dermatologa, bude po vás patrně požadovat úhradu. Nicméně mnoho zdravotních pojišťoven v rámci svých preventivních programů na tato vyšetření přispívá.

Klasický vs. digitální dermatoskop

Klasický dermatoskop můžeme laicky přirovnat k lupě se speciálním osvětlením, kterou si kožní lékař prohlédne podezřelé útvary na vaší kůži. Je mnohem přesnější než vyšetření praktického lékaře pouhým okem. Dále existuje rovněž digitální dermatoskop. Jedná se o moderní přístroj sloužící k diagnostice kožních pigmentových skvrn. Je v něm zabudovaná videokamera se speciálním světlem. Díky tomu lze vyšetřit podezřelý kožní útvar do hloubky. Digitální dermatoskop, na rozdíl od klasického, umožňuje zaznamenávat snímky, takže je lze porovnat v čase a vyhodnotit, jestli došlo třeba po roce k nějakým změnám. I zde je však nezastupitelné vyhodnocení lékařem. Toto vyšetření zdravotní pojišťovny zpravidla nehradí, zatímco vyšetření klasickým dermatoskopem ano.

Dermatoskop. Zdroj: pixabay.com, free image

Kdy s návštěvou neváhat

Pokud na kůži zaznamenáte nějakou podezřelou změnu, můžete dermatologa navštívit, a to i bez doporučení praktického lékaře. V tomto případě je vyšetření hrazeno plně z veřejného zdravotního pojištění.