KORONAVIRUS: Ministerstvo zdravotnictví reaguje na sílící epidemii, do restaurace se bez potvrzení o bezinfekčnosti již nikdo nedostane

Zdroj: online vysílání

Česko – Počty nově nakažených koronavirem v posledních dnech skokově rostou. Není tedy divu, že mnozí upozorňují, že pokud nepřijde razantní zákrok, hrozí další lockdown. To však dosluhující vláda vylučuje – a dnes (oproti původním záměrům) oznámila nová zpřísnění. Ta se budou týkat nošení respirátorů, kontroly bezinfekčnosti, ale i platnosti a proplácení testů. Opatření, která by měla platit ve školách, jsou zatím jen předmětem diskusí (a sporů).

Epidemická situace

Šíření koronaviru v Česku prudce roste, počty nově nakažených se v mezitýdenním srovnání více než zdvojnásobily. Včera tak laboratoře potvrdily 3 246 nově nakažených, což je o 1 739 více než v úterý před týdnem. Rostou také počty osob, které v souvislosti s covidem-19 končí v nemocnicích, aktuálně jich je 620 (a cca stovka z nich je ve vážném stavu). Dle slov Vojtěcha tak do budoucna opět hrozí zahlcení nemocnic a omezování elektivní péče. Bohužel se navyšují i počty úmrtí spojených s nákazou koronavirem, jen za poslední týden tak právě v této souvislosti zemřelo 51 osob. Je ale nutné říct, že většina nově pozitivních není očkovaná – a také nemá závažné příznaky.

Pokud bude epidemie postupovat dál tímto tempem, hranici 5 000 nakažených za den překonáme dle odhadů během pár dní. Ačkoliv dle tzv. rizikového scénáře, který již Česko nyní naplňuje, by k tomu mělo dojít cca za týden, reálně data postupují rychleji než rizikový scénář, který pracuje s reprodukčním číslem na hodnotě 1,4, to však aktuálně již přesahuje hodnotu 1,5.

Spor mezi ministerstvy školství a zdravotnictví

Vzhledem k situaci ministr zdravotnictví již v předchozích dnech navrhoval několik kroků, a to včetně zpřísnění pravidel ve školách, kde by dle jeho názoru mělo být povinné nosit ochranu dýchacích cest ve všech uzavřených prostorách, a to v případě všech dětí ve věku nad 12 let. Tento návrh se však setkal s poměrně silnou kritikou ze strany šéfa resortu školství, ministra Plagy. „Ministerstvo zdravotnictví opakovaně mění svá rozhodnutí, byla tu strategie týkající se testování, nakonec hlavní hygienička uvedla, že situace nedosahuje nastavených kritérií. Je to nekompetentní rozhodování odborného týmu ministra zdravotnictví,“ shrnul Plaga s tím, že by upřednostňoval právě zavedení testování. V této souvislosti prý ale z ministerstva zdravotnictví obdržel vyjádření, že od této praxe zahraniční země upustily, přičemž za příklad byla dána Anglie, kde je však situace již poměrně kritická. Dnes nakonec žádná opatření týkající se školství přijata nebyla, bude se o nich ale dále diskutovat (platí ale avizované opatření, že se zkrátí doba povinné karantény ze 14 na 7 dní, je-li ukončena negativním PCR testem).

Nová režimová opatření

Ministr zdravotnictví na dnešní tiskové konferenci oznámil, že počínaje 25. říjnem bude zavedena povinnost nosit ve všech uzavřených prostorách respirátor (tedy i na pracovištích, kde doposud platila výjimka). Posílí také kontroly tzv. OTN (očkování-test-prodělaná nemoc), kdy bude ve všech provozech, jako jsou restaurace, kluby, kavárny apod. zavedena kontrola potvrzení bezinfekčnosti, a to ze strany provozovatelů. „Od prvního listopadu provozovatelé restaurací, klubů, diskoték apod. budou muset kontrolovat tento certifikát a nemusí umožnit vstup nebo poskytnout službu, pokud se člověk příslušným dokumentem neprokáže,“ shrnul Vojtěch s tím, že jedinou výjimku z tohoto pravidla budu mít food courty (pravidlo o prokázání bezinfekčnosti však nebude uplatňováno v případě dětí do 12 let). Uznávány pak minimálně dle dostupných vyjádření navíc nebudou samotesty.

Vláda také rozhodla o zkrácení platnosti testů, u testů PCR ze 7 dní na 72 hodin, u testů antigenních ze 72 hod na 24 hodin. Počínaje 1. listopadem pak nebudou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny tzv. preventivní testy. Toto nařízení se však nebude týkat testů indikovaných lékaři a hygienou v rámci epidemického šetření. Výjimku budou mít také osoby mladší 18 let, lidé, kteří se očkovat nemohou, a také ti, co již za sebou mají alespoň první dávku vakcíny. Vojtěch následně doplnil, že hradit testy si nebudou muset údajně ani lidé, kteří za sebou mají kompletní vakcinaci.