KORONAVIRUS: Ministři školství a zdravotnictví se shodli na zpřísnění protiepidemických opatření ve školách

Zdroj: Pixabay

Česko – To, jaká opatření by měla být v souvislosti s narůstající epidemií koronaviru znovu zavedena ve školách, bylo předmětem sporů mezi šéfy příslušných resortů. Zatímco ministr zdravotnictví Vojtěch prosazoval nošení ochrany dýchacích cest v případě dětí od 12 let, a to i během výuky, ministr školství Plaga naopak volal po znovuzavedení testování. To přitom hlavní hygienička původně odmítala. Dnes však konečně došlo k nalezení shody, a tak je již jasné, co nového ve školách začne platit.

Nošení respirátorů a testování

Zatímco ministr zdravotnictví prosazoval, aby se roušky/respirátory nosily ve školách plošně, proti tomuto záměru otevřeně vystupoval ministr školství. Výsledkem jednání se ale nakonec stalo definování povinnosti nosit respirátor pro neočkované pedagogy. „Nám připadá legitimní, aby ti pedagogové, kteří nejsou očkovaní, nosili respirátor. V řadě případů totiž – a to uváděla i paní hlavní hygienička vzhledem k výsledkům epidemických šetření – je zdrojem nákazy ve škole buď učitel, nebo asistent, který není očkován,“ vysvětlila pak náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková.

Proběhnout ve školách by mělo také testování, a to ve dvou vlnách, tedy 1. a 8. listopadu. Ovšem ministerstvo zdravotnictví v tomto případě nastavilo jako kritérium pro testování incidenci nákazy na hodnotě minimálně 300/100 tis. „Narůstající počty nakažených mě nepřekvapily, ale zneklidňuje mě, že vláda zatím nic nedělá. Preventivní testování ve školách jsme doporučovali tam, kde bude incidence nad hodnotou 100/100 tis., vlády nyní mluví o 300/100 tis., což je velmi vysoké číslo. Myslím také, že testování mělo začít dříve,“ shrnula viroložka Ruth Tachezy, která je také členkou mezioborové odborné skupiny MeSES.

Rozhodnutí ministerstev pak školy přivítaly, v některých krajích bylo navíc školám doporučeno, aby v zájmu přibrzdění šíření koronaviru daly dětem dva dny volna navíc a prodloužily tak podzimní prázdniny. To se pak týká krajů s nejvyšším výskytem nákazy, tedy krajů Jihočeského, Plzeňského, Moravskoslezského a Prahy, Olomoucký kraj ještě tento krok zvažuje.

Epidemická situace

Šíření nákazy koronavirové nákazy v posledním týdnu rapidně zrychlilo, k výraznému nárůstu nových případů došlo zejména v posledních pár dnech, kdy hodnoty již překročily tři tisíce. Roste také reprodukční číslo R značící, kolik dalších osob nakazí jeden covid-pozitivní, jeho aktuální hodnota je 1,66. Stejně tak se začínají naplňovat nemocnice, v nichž je již přes 700 osob – více jak stovka z nich pak vyžaduje intenzivní péči. „Obávám se, že jsme v exponenciálním růstu, ale může se to v některém momentě zlomit, protože nevíme, jak moc jsme promořeni. Myslím, že by se epidemie ještě dala zvládnout tím, že by se nastavená opatření dodržovala – k tomu je ale třeba jejich kontrola. Pak bychom epidemii mohli udržet v relativně dobrých mezích,“ shrnula Tachezy.