Krve a krevní plazmy je stále málo. Odměnu dostanete vždy. Dáte přednost penězům, nebo různým výhodám?

Ilustrační foto. Pixabay, free image

Někdo daruje krev výhradně kvůli penězům, a to hlavně lidé, kteří si potřebují rychle přivydělat nějakou tu korunu. Jiní, zejména ti, kteří jsou již finančně zabezpečení, darují krev předně, aby pomohli druhým, a pak často proto, že díky odběrům mají pravidelný přehled o svém zdravotním stavu. Co tedy můžete za bezplatné darování krve či plazmy získat? A kolik vám zaplatí, pokud se rozhodnete pro peníze?

Prodávat vlastní krev nelze

Oficiálně je v ČR platit za darování krve zakázáno. Nicméně i tak peníze za svou krev získat můžete. Odběrová či transfúzní centra poskytují dárcům tzv. příspěvek. Jeho výše není všude stejná. Darovat krev můžete také bez nároku na finanční příspěvek, pak můžete požívat různých výhod. Hlavně však darováním krve či plazmy, ať už za příspěvek či bez něj, pomůžete zachránit nejen zdraví, ale často přímo životy lidí. (Navíc sami budete mít pravidelně dosti podrobný přehled o svém zdraví.) V současné době odběrová centra hlásí převážně nedostatek zásob.

Bezplatné dárcovství

Bezpříspěvkovému dárci krve náleží:

  • V den odběru pracovní volno s náhradou mzdy, které se poskytne na dobu cesty k odběru, odběr samotný a zotavení po odběru v rámci 24 hod od nástupu cesty k odběru. Pokud odběr krve nakonec neproběhne, což se stát může (např. vám při odběrech zjistí nějaký zdravotní problém), pak máte nárok na volno s náhradou mzdy po dobu cesty na a z darování krve.

  • Možnost snížení základu daně o 3 000 Kč za jeden odběr, za rok lze odečíst maximálně částku ve výši 15 % ze základu daně (§ 15 odst. 1 zákona o daních z příjmů).

  • Český červený kříž rovněž oceňuje bezpříspěvkové dárce krve různými typy vyznamenání, z nichž nejznámější jsou patrně medaile Prof. MUDr. Jana Janského (bronzová za 10, stříbrná za 20 a zlatá za 40 odběrů). S prázdnou však neodejdou ani prvodárci. Za první odběr dostanou na transfúzní stanici Krůpěj krve.
  • Nárok na občerstvení před i po odběru krve, které bývá často formou žetonů či poukázek ve vybrané kantýně nebo formou švédských stolů.
  • Nárok na proplacení jízdného, případně parkovného při dopravě na odběr a zpět.
  • Zdravotní pojišťovny poskytují bezplatným dárcům řadu zvýhodnění, např. příspěvky na nákup vitamínů a výživových doplňků, na rehabilitační a rekondiční aktivity (masáže, sauny, plavání) či pobyty lázeňského typu.

Když chcete peníze „na ruku“

Pokud si chcete dárcovstvím přivydělat hotově, za jeden odběr krve či plazmy počítejte orientačně 700 Kč (obvyklé rozpětí 500–1 000 Kč, přičemž soukromá centra jsou štědřejší). Tato suma je v podstatě paušální úhradou nákladů, které vám vznikly ( tj. za dopravu, čas atd.) Je však otázkou, kdy ve skutečnosti vyděláte více – jestli když si necháte zaplatit na ruku, nebo využijete daňový odpočet. Výhodnost volby se odvíjí od výše vašeho přijmu. Pokud jsou vaše příjmy minimální (např. studenti), pak se může reálně stát, že se vám vyšší daňový odečet za opakované odběry nevyplatí, protože váš daňový základ je příliš nízký. Při vyšším příjmu se však odpočty často vyplatí více než finanční odměna v hotovosti.

Pokud si necháte za darování krve zaplatit, pak již nepočítejte s možností snížení daňového základu, s nárokem na pracovní volno či se zvýhodněním ze stran zdravotních pojišťoven.

Může vás zajímat:

Darování krve vs. darování plazmy. Obojí zachraňuje životy. Jaký je mezi nimi rozdíl?