Sebeobrana informovaného odběratele energií – díl III: Musíte přistoupit na skokové zvýšení záloh?

Ilustrační foto

Přišla vám zpráva o zvýšení záloh za elektřinu nebo plyn, případně jste na výpisu z účtu zjistili, že vám dodavatel zálohy rovnou zvýšil? Máte dojem, že je to zvýšení podezřele vysoké? A co víc, dodavatel vám zvýšil zálohy, i když máte fixovanou cenu elektřiny či plynu? Určitě si kladete otázku, jestli skutečně musíte vše platit.

Bez záloh to většinou nejde

Zvýšení záloh za elektřinu či plyn není pro odběratele příjemnou zprávou, pokud však rostou ceny energií, je to mnohdy jediné rozumné řešení. Díky pravidelným zálohám odběrateli na konci zúčtovacího období nehrozí, že ho výše nedoplatku finančně i psychicky zruinuje. Na druhé straně příjem v podobě zálohových plateb rovněž chrání dodavatele před situací, kdy by zákazníci nezaplatili za roční odběr, což by mu způsobilo nemalé ztráty a oslabilo jeho finanční stabilitu. Na jeho krach by pak doplatili zákazníci, kteří řádně platili.

Není záloha jako záloha

Dodavatel má ze zákona právo vyžadovat zálohu, avšak nemůže si ji stanovit, jak ho napadne. Dle § 11a odst. 9, zákona 458/2000 Sb, tzv. energetického zákona, platí, že držitel licence na výrobu elektřiny, obchod s elektřinou, výrobu plynu nebo obchod s plynem nebo dodavatel tepelné energie stanoví zálohové platby na dodávku elektřiny, plynu nebo tepelné energie nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby elektřiny, plynu nebo tepelné energie v následujícím zúčtovacím období.

Přeloženo do srozumitelného jazyka, zálohy musí dosahovat rozumné výše – musí odpovídat vaší předpokládané spotřebě (např. srovnatelné s minulým obdobím, pokud u vás nedošlo k pořízení spotřebiče zvyšujícího výrazně spotřebu) a také odrážet aktuální cenu.

Co si (ne)nechat líbit

Jestliže váš tarif zdražil, dejme tomu o 50 %, pak je přiměřené, pokud se i vaše zálohy zvednou o 50 %, nikoli ale o 150 %! Jestliže však máte na dané zúčtovací období smluvně fixovanou cenu, tedy zdražení se vás nyní netýká, pak nemá dodavatel důvod vám výši záloh zvyšovat. Tvrzení, že ceny obecně rostou, a proto vám již nyní musí zvýšit zálohy, nemá oporu v zákoně.

Jak řešit problémy

Nejschůdnější cesta je kontaktovat dodavatele a domluvit se s ním na vyhovující výši záloh, které budou odrážet vaši spotřebu a zvýšenou cenu energie. Jestliže neuspějete, můžete kontaktovat Energetický regulační úřad, který dohlíží na ochranu spotřebitele.

Nepřiměřeně vysoké zálohy mohou být i přestupkem

Navíc § 91 odst. 1 písm. l uvedeného zákona výslovně uvádí: „Držitel licence se dopustí přestupku tím, že při uplatňování záloh za dodávky elektřiny, plynu nebo tepelné energie nestanovil jejich výši nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby elektřiny, plynu nebo tepelné energie v následujícím zúčtovacím období…“ Pokuty za přestupky mohou dosahovat závratných hodnot – desítek až stovek milionů korun.

Vždy platíte jen za skutečnu spotřebu

Pro jistotu zdůrazněme, že nehledě na výši záloh zaplatíte vždy jen za vaši skutečnou spotřebu za dané zúčtovací období (1 rok). Na konci tohoto období obdržíte konečné vyúčtování, kde figurují na straně jedné vaše zaplacené zálohy a na straně druhé cena za vaši skutečnou spotřebu. O co více přeplatíte na zálohách, o to větší přeplatek vám bude následně vrácen. A naopak. Pokud si vyjednáte příliš nízké zálohy, budete nakonec nemile překvapeni vysokým nedoplatkem.

Někdo vyšší zálohy výslovně vyžaduje

Existují lidé, kteří si úmyslně nastavují i o dost vyšší zálohy, protože vrácený přeplatek je pro ně vítaným finančním přilepšením. Vezmeme-li v úvahu čistě ekonomickou stránku věci, není to úplně ideální způsob investice. Své peníze nemáte po nějakou dobu k dispozici. Kdybyste je uložili na nějaký spořící účet, měli byste úroky, které zde nedostanete. Na straně druhé jsou současné úrokové sazby u spoření tak nízké, že při nižších částkách vám rozhodně žádné zbohatnutí nehrozí. Takže dojde na slova paní Marie: „Schválně platím vysoké zálohy na elektřinu i plyn. Manžel ty prachy aspoň nestihne prokouřit. A o přeplatcích mu pak neřeknu.“

Dosud v našem speciálu o energiích vyšlo:

Díl I: Můžete se o zdražení energií dozvědět až z faktury?

Díl II: Může se váš dodavatel vykroutit z fixované ceny?

Může vás zajímat:

Přehledný postup pro zákazníky padlých dodavatelů elektřiny. Na čem závisí, kolik zaplatíte?