Aféra s obrazem: Mohou některé věci opravdu přinést neštěstí?

Obraz Plačící chlapec, autor Giovanni Bragolin. Zdroj: www.india.com

V létě a na podzim roku 1985 se dostala na přední strany novin v Británii záhada „Plačícího chlapce„. Po sérii požárů, které spolu nijak nesouvisely, se zjistilo, že v místnostech, kde oheň začal, vždy visel stejný obraz – reprodukce malého plačícího chlapce. Ve všech případech se oheň právě tomuto obrazu vyhnul, zatímco ostatní věci většinou úplně shořely.

Nešťastný obraz

Portrét chlapce měl vzniknout někdy po druhé světové válce. Rodiče portrétovaného chlapce měli údajně uhořet. Autorem obrazu je Giovanni Bragolin.

Do povědomí veřejnosti vstoupila tato záhada, když hasič Peter Hall z Yorkshiru uvedl v jednom deníku, že hasiči ze severní Anglie našli při požárech, jejichž příčina není známa, kopie stejného obraz, které oheň ušetřil. Jeho bratr Ron odmítl brát vážně teorii, že obraz nosí smůlu, a tak si naschvál reprodukci koupil. Krátce nato i jemu shořel dům – ze sutin vynesli jen neporušený obraz.

Dům Dory Brandové z Michamu v hrabství Surrey shořel šest týdnů poté, co si dotyčný obraz zakoupila – a přestože visel mezi mnoha dalšími, jako jediný požár přežil. Následovaly další příběhy. Při požárech vždy zůstal neporušen jen obraz chlapce. Stejné příběhy přicházely z Leedsu, Nottinghamu, hrabství Oxfordshire i z ostrova Wight. V říjnu zničil oheň celý vnitřek pizzerie v hrabství Norfolk, ačkoliv obraz plačícího chlapce zůstal neporušen. O tři dny později ztratila domov také rodina Godbergových v jižním Yorkshiru, přitom obraz chlapce v jejich obývacím pokoji nenesl žádné stopy po ohni. Obrazy rozvěšené kolem byly na troud.

Další neštěstí

Následujícího dne byl ohněm neporušený obraz chlapce nalezen v obývacím pokoji, kde žila rodina Amosových. Celý dům vyletěl do povětří při výbuchu plynu.

Neobvyklé požáry vzbudily o případ obrazu, který má přinášet smůlu, velkou vlnu zájmu. Jedny noviny dokonce navrhly, aby se všichni majitelé daného obrazu sešli a obrazy spálili.

I když zřejmě většina obyvatel považovala příběhy za pouhou náhodu či dokonce smyšlenku, někteří si tím nebyli tak jisti. V listopadu se několik lidí nervově zhroutilo. Tvrdili, že je pronásleduje duch plačícího chlapce, jehož obraz zničili. Každopádně zprávy o podivných požárech přicházely dál.

V listopadu pomohl Malcolm Vaughan z vesnice Church Down svému sousedovi zničit nám známý obraz chlapce. Když se vrátil domů, našel svůj obývací pokoj v plamenech. Příčinu požáru nebylo možné vysvětlit.

Je to vše podivné – a někdo by možná dodal, že i děsivé.