KORONAVIRUS: Vánoční prázdniny se prodlužovat nebudou, platnost covid pasů se naopak zkrátí

Zdroj: WikiMedia Commons

ČESKO – Ještě před pár dny zaznívalo v éteru, že potenciální nový ministr školství, Petr Gazdík (STAN), chce vzhledem k epidemické situaci v Česku prodloužit vánoční prázdniny. Namísto čtvrtka 23. 12. dle jeho slov měly začít již od pondělí daného týdne, tedy od 20. prosince. Výsledek jednání Gazdíka s ministrem školství stávajícím, Robertem Plagou, však nakonec k tomuto závěru nedospěl – prázdniny se tedy prodlužovat nebudou. Co naopak bude zkráceno, je platnost covid pasů, tj. certifikátů, které jsou užívány k prokázání bezinfekčnosti…

Žádné delší prázdniny ani uzavírání škol

Názor na to, zda prázdniny prodloužit, nebo ne, se v případě ministra stávajícího významně lišil od názoru ministra budoucího – a jelikož prozatím není zřejmé, kdy přesně se nová vláda bude moci aktivně chopit moci, musel kandidát na ministra Gazdík ustoupit. „Vánoční prázdniny se prodlužovat nebudou. Mé argumenty jsou stále stejné, a totiž, že školy nesmí jako jediné nést následky brždění pandemie, jako tomu bylo v minulosti. Dnes jsem tuto svou dlouhodobou pozici zopakoval na MŠMT i svému nástupci Petru Gazdíkovi,“ uvedl pak na Twitteru Robert Plaga. „Protože není jasné, kdy novou vládu jmenuje prezident republiky, není možné rozhodnutí o termínu prázdnin už dále oddalovat. Prázdniny bohužel zůstanou tak, jak jsou naplánované,“ shrnul Gazdík s tím, že úvahy o případném zavírání škol rozhodně nejsou na stole a podobný postup by byl zvolen jen ve skutečně krajním případě. Debata mezi Plagou a Gazdíkem však přeci jen má jeden konstruktivní výsledek – je jím dohoda o provedení testování žáků a studentů těsně před začátkem prázdnin.

Dvě dávky očkování již stačit nebudou

Zatímco prodlužování prázdnin tedy spadlo pod stůl, to, co již vláda avizovala – tedy že zkrátí platnost covid pasů – se stává realitou. V souladu s plánovaným zkrácením uznávání kompletního očkování po uplynutí doby, kdy obranyschopnost vůči viru začíná klesat (tj. po 6 – 9 měsících), což doporučila i Evropská komise, tak chce česká vláda zkrátit platnost covid pasů na dobu devíti měsíců. Lidem bez posilující třetí dávky očkování tak dle slov ministra zdravotnictví v demisi po devíti měsících od ukončení vakcinace nebude certifikát platit. „Zkracujeme platnost očkovacích certifikátů na devět měsíců s účinností od 1. ledna příštího roku,“ uvedl přímo Vojtěch s tím, že platnost certifikátů po třetí dávce bude prozatím stanovena na dobu neurčitou. S tímto krokem vlády v demisi se pak ztotožňuje i vláda budoucí, potažmo kandidát na post ministra zdravotnictví, Vlastimil Válek. Ten již v minulosti uvedl, že zkrácení platnosti certifikátu je nevyhnutelné.

V zájmu snižování dopadů epidemie v Česku na zdravotnický systém zároveň ministerstvo zdravotnictví vyzývá všechny, kdo se nechali naočkovat vakcínou Janssen (Johnson & Johnson), aby podstoupili přeočkování jednou z mRNA vakcín, tedy vakcínou Pfizer či dominantně vakcínou Moderna. Výzva k přeočkování pak bude platit pro všechny, od jejichž očkování uplynuly minimálně dva měsíce – a informace bude všem, jichž se týká, rozeslána prostřednictvím SMS zpráv.

Přeočkování posilující třetí dávkou je počínaje 1. prosincem umožněno také všem, kteří původní očkování (tj. v tomto případě tedy očkování s dodávkovým schématem) dokončili minimálně před pěti měsíci.