Vonné svíčky mohou Vánoce někdy doslova otrávit. Co je o nich dobré vědět, než je koupíte

Zdroj: hippopx.com, free image

Svíčky k Vánocům neodmyslitelně patří. Nejen jejich záře, ale také jejich vůně. Vonné svíčky se těší oblibě celý rok, ale před Vánoci patří mezi nejvíce žádané zboží. Jejich tvary a barvy lahodí oku, výběr vůní je téměř nekonečný… A mnozí z nás je s dobrým úmyslem zapalují skoro všude – i v koupelně či ložnici. Vždyť relaxace je pro nás tolik prospěšná… Je zde však jedno ALE.

Když svíčka hoří a voní nemusí to být vždy dobře

Zmíněným zádrhelem je zdravotní stránka svíčkové romantiky. Většina svíček obsahuje uměle vytvořené vůně. O samotném složení svíčky se navíc na obalu také příliš nedozvíte. Klasická vonná hořící svíčka však uvolňuje do vzduchu nejrůznější látky, přičemž některé z nich nejsou pro zdraví velkým přínosem. Naopak, pokud byste trávili pravidelně delší čas ve společnosti zapálených svíček, mohli byste svému zdraví i docela škodit. To platí zejména pro astmatiky a alergiky, ale nejen pro ně.

Zajímavé přirovnání zveřejnil na svých stránkách dTest: „Zkoušky ukázaly, že pokud si doma zapálíte vonnou svíčku, můžete svému dýchacímu systému dodat více benzenu, než když se budete procházet podél rušné silnice.“ Akorát vůni benzínu z ulice vyměníte třeba za vůni vánoční skořice či pomeranče. Jak je to možné?

Parafín – za málo peněz hodně muziky

Nejčastěji se prodávají svíčky z parafínového vosku. Jsou totiž levné a lze jim dát krásný vzhled. Parafín je vedlejším produktem při zpracování ropy. Při jeho spalování se však mohou uvolňovat do vzduchu těkavé látky, které jsou pro nás toxické, např. benzen, toulen, aceton, formaldehyd (ten bývá údajně specifikem zejména některých vonných svíček). Jedná se v podstatě o karcinogenní látky. Není však třeba ihned panikařit a vyhodit z okna všechny svíčky, které doma najdete. Pokud posedíte jednou za čas u parafínové svíčky, nic se vám patrně nestane. Budete nejspíše profitovat z pohodové atmosféry.

Jaké problémy může svíčka přivodit

Citliví lidé a astmatici by však už problém mít mohli, a to zejména v malých uzavřených prostorách. Mezi nejčastější problémy patří pálení či slzení očí, šimrání v nose, potřeba pokašlávat. Jedná se o známky toho, že látky v ovzduší dráždí sliznice. Dále se může jednat o bolest hlavy nebo malátnost.

Pozor u silných astmatiků, protože by mohlo dojít i k vyvolání záchvatu (obdobně jako když v malé nevětrané kanceláři nebo šatně někdo silně použije parfém či deodorant). U velmi citlivých jedinců může výjimečně dojít i k podráždění kůže či krvácení z nosu.

Jak se u vonné svíčky neotrávit

Pokud milujete posezení u hořících svíček, a to nejen vonných, mějte na paměti několik pravidel:

  • Zajistěte přístup čerstvého vzduchu. Občas v místnosti vyvětrejte nebo aspoň ponechejte otevřené dveře.
  • Zapálené svíčky mohou být nebezpečné zejména v malých uzavřených prostorách. Například romantická klasika v malé panelákové koupelně, kde je málo vzduchu.
  • Po zhasnutí svíčky vždy vyvětrejte. Většinou totiž knot na chvíli „začoudí“, a do vzduchu se dostane se zplodinami navíc ještě i kouř. Toto pravidlo platí dvojnásob, pokud v místnosti pak budete spát.
  • Svíčková romantika by neměla být každodenní rutinou.
  • Kvalitní parafínové svíčky poznáte například tak, že jsou označeny např. značkou kvality RAL. 
  • Nahraďte parafínové svíčky svíčkami ze 100% přírodního vosku. K dostání jsou např. svíčky z včelího, sójového či kokosového vosku s přírodní vonnou složkou. Musíte však počítat s vyšší cenou.

Z čehože ta svíčka vlastně je?

Pro zajímavost jsem prozkoumala všechny svíčky, které jsem nedávno zakoupila. Ani na jednom balení nebylo uvedeno, z čeho je svíčka vyrobena. Zabrousila jsem tedy s heslem „vonné svíčky“ na různé e-shopy. U popisu produktu vám všechny nabídnou „román“ o vůni, vzhledu či délce hoření. Avšak poměrně zásadní údaj o tom, z čeho je vlastně svíčka (jejíž výpary budeme i celé hodiny vdechovat do svého těla) vyrobena, jsem někdy hledala zcela marně nebo ho našla zapadlý až na úplném konci. Obecně platí, že výrobci a prodejci dražších svíček z přírodního materiálu tento údaj zviditelňují, na rozdíl od výrobců levnějších svíček parafínových (zejména těch bez atestů a značek kvality).