Kokosové vánoční kuličky netradičně. Budete překvapeni, čím lze nahradit tučnou klasiku

Zdroj: Pixabay, free image

Kokosové kuličky patří tradičně k nejoblíbenějším druhům vánočního cukroví. Jejich vítanou předností je, že se nemusí péct. Náš recept má, na rozdíl od klasického cukroví, tu velkou výhodu, že budete potřebovat mnohem méně cukru a tuku. Budete tudíž mlsat zdravěji a spotřebované kalorie vám budou při vánočním hodování naskakovat pomaleji. Zapomeňte na chvíli na klasické suroviny a sáhněte po bílých fazolích.

Suroviny

250–300 g uvařených bílých fazolí

Pikantní marmeláda (nejlépe rybízová)

Cukr a rum dle potřeby

Jemně strouhaný kokos

Hořká čokoláda a tuk (máslo, Hera, atd.) na polevu

Postup

Jak již vidíte ze seznamu ingrediencí, v receptu se nic přesně neodměřuje, záleží totiž na tom, co chutná konkrétně vám (podle toho dáte více či méně cukru, rumu, marmelády atd.). Důležité však je, aby výsledná hmota měla konzistenci, z které je možné vytvarovat kuličky, tedy nesmí být příliš řídká. Marmeláda musí být pikantní (výborně se pro tento účel hodí rybízová), aby směs nebyla mdlá, ale měla výraznou chuť.

Uvařené vychladlé fazolky (pozor abyste je úplně nerozvařili) rozmixujeme nebo prolisujeme. Postupně opatrně přidáváme marmeládu a dochucujeme rumem, případně cukrem. Pokud se stane, že hmotu špatně utrefíme a je příliš řídká, lze zahustit rozdrceným dětskými piškoty nebo trochou jemně rozemletých ovesných vloček (toto raději pouze pro jedince zvyklé na zdravou stravu). Pokud je hmota naopak příliš tuhá, ředíme rumem nebo sáhneme po řidší marmeládě.

Vytvarované kuličky obalujeme buď rovnou v kokosu nebo je nejdříve namáčíme do čokoládové polevy, rovnáme na plech a teprve pak sypeme kokosem. Další variantou je, že polovinu kuliček obalíme pouze v kokosu a druhou polovinu namáčíme v čokoládě, takže budeme mít dvě verze – tmavou a světlou. Kuličky necháme uležet minimálně jeden den v chladu.

Dobrou chuť!

Pokud obdržíte pochvalu, raději zejména mužské části svých blízkých neprozrazujte, co jste do kuliček vlastně dali. Už z principu by je příště možná nejedli s tvrzením, že něco takového přece není pro chlapy. Ale my ženy víme své…