Pinkertonova detektivní agentura: Jejím založením nastaly zločincům krušné časy

Allan Pinkerton. Zdroj: www.pxhere.com

My nikdy nespíme!” Na tomto hesle Pinkertonovy detektivní kanceláře skutečně něco bylo, jak se přesvědčila spousta zločinců.

Zmařený atentát

Abraham Lincoln dostal varování: jakmile jeho vlak přijede 23. února 1861 do Baltimoru, čeká na něj najatý vrah. Za toto upozornění, které mu v daný čas zachránilo život, vděčil prezident detektivům z kanceláře Pinkerton´s National Detective Agency. Prezident operativně změnil svůj program – večer 22. února navštívil podle dosavadního plánu ples v Harrisburgu, ale v nestřeženém okamžiku se postranními dveřmi ztratil z dohledu a nastoupil do zatemněného kočáru. Na okraji města už na něj čekal neosvětlený vlak plný ozbrojených pracovníků Pinkertonovy detektivní agentury a jeden z nich přeštípl telefonní dráty, aby žádný náhodný pozorovatel nemohl podat nikomu do Baltimoru zprávu o prezidentově dřívějším příjezdu. Lincolnův vlak dorazil do Baltimoru už v půl čtvrté ráno – kdoví, jestli byl najatý zabiják vůbec vzhůru.

Vyučený bednář Allan Pinkerton

V roce 1842 přistál v Americe dvaadvacetiletý Skot Allan Pinkerton z Glasgowa. Jako vyučený bednář si otevřel v blízkosti Chicaga obchod se sudy. To ho ale brzy začalo nudit. Pak zasáhla náhoda. Na jednom ostrově u Dundee, nedaleko Chicaga, objevil nenápadnou pěší stezku. Jelikož všichni považovali ostrov za neobydlený, napadlo, co když se zrovna tady nachází skrýš nechvalně proslulé bandy padělatelů peněz. A tak se každý den s místním šerifem přeplavili na lodičce na ostrov a hlídali z úkrytu stezku. A povedlo se. Jednoho dne se skutečně objevili padělatelé, které šerif hned zatkl. Byl nadšený a pomohl mladému Pinkertonovi k místu vyšetřovatele v Chicagu. Na tomto místě se bývalý bednář osvědčil více než dobře, do roku 1848 měl na kontě víc zatčených lupičů a vrahů než kterýkoliv z jeho zkušenějších kolegů.

Případ Adams Express

Chicago bylo tehdy považováno za gangsterský ráj, ale na ochranu jeho třiceti tisíc obyvatel mohlo město postavit jen málo policistů. Je jasné, že to bylo velké riziko, ale zdá se, že Pinkerton měl svou práci rád. Zjistil ale zároveň, že z platu u policie nezbohatne. Proto si v roce 1850 otevřel vlastní, již jmenovanou detektivní kancelář. Spolupracovníky si vybíral sám, jako první v Americe zaměstnal jako detektiva také ženu. Agentura měla úspěch a zanedlouho rozšířila svou působnost na celé Spojené státy.

Velmi známým se stal případ Adams Express. Tato firma dopravovala poštu a cenné zásilky železnicí po celých USA. Na podzim roku 1858 zmizel velký peněžní obnos, přestože pytle na transport zůstaly pevně uzavřeny. Ale 50 tisíc dolarů jako by se vypařilo. Pinkertonovi detektivové zjistili, že zaměstnanec firmy, pan John Maroney, který se měl starat o bezpečnost, najednou disponuje nevídaným množstvím peněz. Pomocí úskoku se Pinkerton kořisti zmocnil a pak Maroneyho usvědčil.

Občanská válka a špionáž

Za Občanské války se agentura postavila na stranu Severu. Pustili se i do velmi nebezpečného podniku – vetřeli se do vyšších kruhů Konfederace a obstarávali informace o agentech a plánovaných vojenských operacích. Když se pak Pinkerton objevil ve Washingtonu, pověřil jej přímo Lincoln novým posláním. Měl vyslídit, kudy naopak unikají informace ze Severu. Za tím účelem vybudoval celou špionážní síť, považovanou za předchůdkyni dnešní FBI.

Pochopitelně neslavil Pinkerton se svými agenty jen samé úspěchy. Jednou byla propuštěna z vězení jižanská špionka, nedopatřením ovšem dříve, než bylo plánováno. Ihned odhalila tři muže od Pinkertona, kteří byli nasazeni v Richmondu. Byli okamžitě zatčeni a oběšeni. Pinkerton tím byl tak zasažen, že se ze špionážních akcí stáhl.

Pinkertoni

Po skončení války v roce 1865 se znovu pustil do stíhání zločinců. Jeho detektivové, známí “Pinkertoni”, přispěli k tomu, že celá řada známých velikánů podsvětí musela skončit se svým “řemeslem”. Po Allanově smrti v roce 1884 pokračovali v jeho práci jeho dva synové. Dnes se pracovníci této agentury zaměřují hlavně na hospodářskou kriminalitu a bezpečnostní poradenství.