Není bankomat jako bankomat. Některé umí peníze nejen vydat, ale také uložit

Zdroj: Pixabay, free image

To, že bankovní automaty slouží k výběru peněz, ví každý. Avšak zdaleka ne každý ví, že přes bankomat je možné peníze také vkládat. Nejedná se sice o čerstvou novinku, nicméně stále mnoho lidí o této možnosti neví. A je to škoda. Navíc časem asi stejně nikomu jiná alternativa nezbude, protože již nyní některé banky postupně uzavírají své klasické pokladny pro příjem vkladů v hotovosti. Takže jak přinutit bankomat, abych spolknul vaše peníze a připsal je na váš bankovní účet?

Vkladomaty

Bankomaty, přes které je možné vkládat peníze na účet, se nazývají také vkladomaty. Nejčastěji se jedná o bankomat, který nabízí všechny nám dosud známé funkce plus právě možnost vložit vklad v hotovosti. V poslední době jejich počet poměrně rychle vzrůstá. Postupně se přestává jednat pouze o výsadu velkých měst. Měly by se totiž objevovat také v malých obcí, kde obyvatelům ulehčí život a zbaví je dojíždění do vzdálených bankovních poboček. Další nespornou výhodou je možnost ukládat peníze 24/7, tedy 24 hodin denně, včetně víkendů a svátků.

Kdo nabízí a za kolik

Vkladomaty dnes nabízí většina bank, zejména: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB a Poštovní spořitelna, Equa bank, Fio banka, Komerční banka, mBank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, Sberbank, UniCredit Bank. Vklad na účet je zpravidla zdarma. Pokud chcete zjistit, kde se nachází nejbližší vkladomat, banky uvádějí na svých webových stránkách odkaz na mapu svých vkladomatů.

Na jaký účet lze vložit

Banky mají svá vlastní pravidla, takže je dobré se s nimi před prvním použitím bankomatu seznámit. Obecně však platí, že nemůžete vkládat na libovolný účet, ale pouze na účet spjatý s vaší použitou platební kartou. Malý počet bank umožňuje vložit peníze i na jiný účet, ale musí se jednat o účet v rámci dané banky. Možnost vložit peníze na libovolný účet (tedy i účet u jiné banky) nabízejí prozatím pouze vkladomaty České spořitelny. Tento úkon je však zpoplatněn částkou cca 120 Kč.

Postup

Pokud je vkladomat vybaven bezkontaktní čtečkou karet (např. vedle klávesnice), stačí kartu k ní jen přiložit. Pokud ne, musíte kartu klasicky vložit do zdířky v přístroji. Po vyzvání zadáte svůj PIN a postupujete dle instrukcí. Bankovky vložíte, na displeji se vám zobrazí výše vložené částky a nakonec odeberete stvrzenku.

Kolik vložit a jak bankovky vpravit dovnitř

Maximální částka, kterou můžete vložit, se opět liší v závislosti na pravidlech konkrétní banky. Například KB umožňuje v rámci jednoho vkladu uložit až 300 000 Kč, přičemž vkladomat můžete nakrmit maximálně 200 bankovkami. Moneta Money Bank uvádí na svých stránkách omezení v počtu bankovek, a to na 350 kusů pro jeden vklad.

Moderní vkladomaty jsou vybaveny automatickou čtečkou, takže přístroj sám rozezná hodnotu bankovky. Bankovky vložte vyrovnané do balíčku. Nesmí být poškozené, pokrčené, přeložené nebo mokré, pak totiž hrozí, že nebudou správně načteny nebo přijaty. Rovněž je ničím nestahujte. Spony či gumičky by nadělaly akorát paseku. Po úspěšném vložení bankovek obdržíte stvrzenku s výčtem vložených bankovek a potvrzením o provedené transakci. Banky často zaručují okamžité připsání hotovosti na váš účet, a to večer, o víkendu i o svátcích.