Video: Strážníci zachránili mnoho zvířat, dokonce i kalouse ušatého

ilustrační foto

HRADEC KRÁLOVÉ – Hlídky městské policie během uplynulého týdne obdrželi na tísňovou linku větší počet telefonátů, ve kterých volající sdělovali, že našli opuštěná či zraněná mláďata. Ve většině takových případů se jedná o ptáčata, štěňata či mladé zajíce, tentokrát potřebovali pomoc i jiná zvířata.

Lidé nacházejí zvířata, která potřebují pomoc napříč celou královéhradeckou metropolí. Nejčastěji ve veřejných parcích, zahradách domů, v okolí popelnic, ale i přímo na frekventovaných komunikacích. „V případě oznámení je na místo nálezu vyslána vyškolená hlídka odchytové služby, která na místě zhodnotí, zda je možné mládě nechat v přírodě, nebo je nutné kontaktovat hradecký útulek či Záchrannou stanici pro hendikepovaná zvířata JARO Jaroměř,“ říká mluvčí městských policistů Veronika Ludvíková.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Minulý týden se podařilo zachránit kachnu s kachňaty, která se pokoušela přejít rušnou silnici v centru města, strakami napadené mládě kalouse ušatého, zraněnou kunu, ptáčata sýkorky vypadlá z hnízda i zatoulané štěně.

Městská policie ve spolupráci se Záchrannou stanicí Jaro Jaroměř upozorňuje:

Ve většině případů nejedná o ptáčata vypadlá, ale dobrovolně vylétlá. Opouští hnízdo ještě v době, kdy neumí dokonale létat a dorozumívají se mezi sebou kontaktními hlasy. Rodiče tedy o každém z mláďat dobře ví a pravidelně je krmí. S mláďaty ptáků na rozdíl od mláďat savců může člověk manipulovat, riziko, že je rodiče opustí, v těchto případech nehrozí. Nejlépe je posadit ptáče na větev stromu, sloupek od plotu nebo hromadu dřeva. Ptáčat nalezených na místech, kde jim nehrozí žádné vážné ohrožení (les, zahrada, okraj pole, koruna stromu, hromada dřeva), si není třeba příliš všímat (s výjimkou rorýsů). Ve většině případů opravdu nejsou opuštěná. Pokud by se však nacházela na rizikových místech, např. chodník, silnice nebo městský park s volně pobíhajícími psy, je vhodné opatrně je odchytit do ruky a usadit na bezpečnější stanoviště poblíž místa nálezu.

Mláďata volně žijících zvířat (zajíc, srnče), kterých se dotkl člověk, už ale rodiče zpět nevezmou. V přírodě je běžné, že samice porodí, o mládě se postará, očistí ho, nakrmí a zmizí, aby svou přítomností nelákala pozornost predátorů a nevystavovala mládě nebezpečí. Pravidelně se ale vrací a mládě krmí. Nemusíme se proto o ně strachovat.