Chtěla prodat kolo, místo toho přišla o více než 100 tisíc korun

ilustrační foto

HRADECKO – Tuto středu se na novopacké policisty obrátila zoufalá žena, která se stala obětí podvodníka. Na internetové bazary vložila inzerát s úmyslem prodat kolo, že jí velmi rychle podvede s vymyšleným příběhem neznámý lump přes sociální síť, jí ani ve snu nenapadlo.

Ženu přes aplikaci WhatsApp kontaktovala údajná Anita, která jí sdělila, že osobní předání kola nezvládne. Vymyslela si, že by bylo možné zaplatit si dopravu, na čemž se společně domluvily. „Poté oznamovatelce přišel odkaz na platební bránu totožný s jejím internetovým bankovnictvím, do kterého se přihlásila s tím, že jí na účet kupující zašle peníze za kolo a dopravu,“ sděluje k případu policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Opak byl však pravdou. Neznámý podvodník odeslal z jejího účtu 145 tisíc korun a dále se pokusil odčerpat 149 tisíc korun, které se však poškozené podařilo zachránit tím, že transakci zablokovala.

Policisté radí jak na bezpečné nákupy na internetových bazarech:

  • Pokud je nabídka až příliš lákavá, mějte se na pozoru.
  • Nepodléhejte tlaku a urgenci o rychlé jednání ze strany kupujících či prodejců.
  • Pokud je to možné, předejte si zboží osobně a na veřejném místě.
  • Platbu provádějte pouze přes bankovní účet nebo v hotovosti. Podvodníka je pak jednodušší identifikovat.
  • Vyhněte se kupujícím/prodávajícím, kteří vás tlačí do alternativních způsobů platby a dopravy.
  • Nikdy nezadávejte číslo své platební karty do neznámé stránky. To platí dvojnásob, pokud vás k tomu vyzve neznámá osoba.
  • Číslo kupujícího/prodávajícího si ověřte zadáním do internetového vyhledávače nebo do specializovaných služeb typu Můžu to zvednout apod.