Další podvod na internetu s bitcoiny, senior přišel o více než milion korun

Ilustrační foto

RYCHNOVSKO – Virtuální měna láká k investování a vydělání peněz, toho však využívají umní podvodníci. O tom nyní ví své devětašedesátiletý muž, který na počítači podvodníkům umožnil vzdálený přístup do svého počítače přes softwarový program.

„Muže měla oslovit žena s přízvukem, a tvrdila mu, že na jeho bitcoinovém účtu má 6 200 USD, které si může vybrat. K tomu však bylo za potřebí si naistalovat program Anydesk, který umožnil vzdálený přístup do jeho počítače, a zpřístupnit jí i internetové bankovnictví,“ říká mluvčí policistů Lucie Konečná. Muž následné platby autorizoval, jelikož se domníval, že mu budou peníze převedeny na jeho účet, opak byl však pravdou, z jeho bankovního účtu zmizelo 1 280 000 korun.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Neznámému podvodníkovi hrozí v případě dopadení až 8 let pobytu za mřížemi.

Policisté radí:

  • V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
  • Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
  • Aktualizovat software, antivirový program, firewall.
  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)