Mistrovství ČR mladých hasičů se zúčastnilo 15 družstev z celé republiky, zvítězilo SDH Písková Lhota

KRÁLOVÉHRADECKO – Týmy hasičů bojovaly o vítězství v tradiční akci Plamen. Aby dosáhly stupně nejvyšší tak musely předvést skvělé výsledky v mnoha disciplínách mezi ně patřilo například překonávání bariéry, štafeta, nebo požární útok, ale to nebylo zdaleka všechno.

Akce, která odstartovala 25. června byla slavnostně zahájena náměstkem hejtmana kraje Pavlem Bulíčkem, ředitelem HZS Královehradeckého kraje Davidem Poučem a starostkou sdružení Monikou Němečkovou. Sportovní klání odstartovala štafeta 4×60 metrů. V této disciplíně závodníci překonávali kladinu, bariéru nebo břevno, přenášeli hasicí přístroj a v posledním úseku zapojovali hadice do rozdělovače. Třetí místo si v těchto disciplínách vybojovala štafeta SDH Horní Lánov z Královehradeckého kraje s časem 39,76 sekundy, druhá skončila štafeta SDH Bludov z Olomouckého kraje s časem 39,20 sekundy a na prvním místě se umístil SDH Písková Lhota ze Středočeského kraje s časem 38,11 sekundy.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Odpoledne se družstva přemístila do okolí Stříbrného rybníka na závod požárnické všestrannosti. Na trati dlouhé téměř tři kilometry plnily pětičlenné hlídky úkoly na celkem šesti stanovištích.  Za každou chybu obdrželi trestné minuty, které se přičetly k běžeckému času.

Na mladé hasiče čekala střelba, určování topografických značek a orientace mapy pomocí busoly, vázání uzlů jako například tesařský, lodní, úvaz na proudnici, zkracovačka a plochá spojka. Dále všichni překonali třímetrovou vzdálenost na laně zavěšeném mezi dvěma stromy. Při požární ochraně si každý vylosoval jednu grafickou značku technických prostředků požární ochrany a přiřadil ji k odpovídajícímu prostředku. Dalším úkolem bylo určení vhodného a nevhodného hasicího přístroje pro vylosovanou skupinu hořlavých látek.  Poslední byla zdravověda, kde se hlídka rozdělila na trojici a dvojici a plnila ošetření zraněného kolene a znehybnění horní končetiny. „Nejlépe si v těchto disciplínách vedla hlídka SDH Písková Lhota ze Středočeského kraje, jako druhá skončila SDH Lukavice z Pardubického kraje a třetí místo bral SDH Žákava z Plzeňského kraje,“ sděluje výsledky mluvčí Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Irena Špačková.

Neděle patřila dalším čtyřem disciplínám. Sportovní klání začalo požárním útokem CTIF, pokračovalo se štafetou CTIF, následovala štafeta dvojic a celou soutěž zakončil požární útok.

Požární útok CTIF je zaměřený na technickou zručnost, kolektivní součinnost a koordinaci celého týmu. Nejrychlejší útok převedl olomoucký SDH Bludov, který se s časem 39,25 sekundy jako jediný dostal pod hranici 40 sekund. Druhé místo obsadil SDH Písková Lhota ze Středočeského kraje s časem 40,58 sekundy jako třetí skončil SDH Lukavice z Pardubického kraje s časem 44,73 sekundy.

Ve štafetě CTIF devět závodníků postupně splnilo úkoly na svých úsecích, mezi ně patřilo překonání žebříkové stěny, lehkoatletické překážky, přenášení hadice v nosiči nebo hasicího přístroje nebo zapojování hadic na rozdělovač a proudnici. Nejlepším týmem byl SDH Písková Lhota v čase 67,35 sekundy, druhé místo patřil SDH Bludov s časem 67,65 sekundy a třetí skončil SDH Žákava z Plzeňského kraje s časem 69,67 sekundy.

Ve štafetě dvojic měl každý z členů předem dané úkoly, jako například rozvinutí hadice, připojení k hydrantovému nástavci apod. V této disciplíně se nejlépe vedlo SDH Mistřín z Jihomoravského kraje, který zvládl štafetu v čase 46,87 sekundy, druhé místo obsadil SDH Bludov s časem 47,53 sekundy a třetí skončil SDH Mniší z Moravskoslezského kraje s časem 50,13 sekundy.

Mistrovství ukončil všemi velmi oblíbený požární útok. Nejrychlejší útok předvedl SDH Markvartice z Kraje Vysočina v čase 21,43 sekundy, druhý byl SDH Písková Lhota v čase 23,47 sekundy a třetím místo patřilo moravskoslezskému SDH Mniší za čas 23,56 sekundy.

„Letošní mistrovský titul obhajoval SDH Bludov, v celkovém hodnocení dosáhl ale na druhé místo. Třetí místo obsadil SDH Žákava, který startoval na mistrovství republiky vůbec poprvé a ze zaslouženého úspěchu měl obrovskou radost. Nejlepším týmem pro letošní rok se stal SDH Písková Lhota ze Středočeského kraje, který se znovu, po 15 letech, vrátil na příčku nejvyšší,“ dodává Irena Špačková.