Piraňa obecná: Jaká vlastně je ryba s tak hroznou pověstí?

Piraňa obecná. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Piraňa obecná (také Nattererova – Pygocentrus nattereri) je dravá ryba z čeledi tetrovitých. Vyskytuje se pouze v Jižní Americe a žije v mohutných říčních tocích, jako je kupříkladu Amazonka, Orinoko nebo Paraná.

Co je to za rybu?

Piraňa dorůstá délky až 30 centimetrů a váží okolo 3 a půl kilogramu. Dopředu vysunutá spodní čelist jí dodává jakýsi „buldočí“ vzhled. Piraňa obecná má ploché zuby trojúhelníkovitého tvaru s ostrým hrotem. Zuby horní a dolní čelisti do sebe zapadají, takže mohou stříhat jako nůžky – to umožňuje těmto rybám vykusovat i větší kusy masa z těla oběti. Pokud se pirani zub vylomí, doroste nový. Nebezpečná je i síla stisku čelistí – stisk má třikrát silnější než aligátor.

Piraně zatím nejsou ohroženy, do budoucna by ale mohly být – a to kvůli kácení pralesů a postupnému znečišťování řek, ve kterých žijí. Dravé piraně se chovají nejčastěji v zoologických zahradách. Soukromý chovatel musí být velmi opatrný.

Obávaná piraňa

Piraní existuje několik druhů, ale piraňa obecná je nejobávanější. Existují filmy, dokonce i dokumentární filmy, které zobrazují bleskurychlou rychlost hejna piraní při ohlodávání kořisti. Podle zkušeností domorodců je ale hlavním spouštěčem útoku hejna poranění a tekoucí krev.

To pak ovšem piraně dokáží, že jejich pověst je hrůzostrašná oprávněně. Tak kupříkladu v létě roku 2017 piraně napadly několik desítek turistů v brazilském vnitrozemském státě Tocantins. Dříve, roku 2015 při migraci piraní do hlubších vod, bylo zraněno přes 50 lidí a šestiletá brazilská dívenka útok nepřežila. Roku 2011 došlo k masivní vlně útoků v brazilském státě Piauí, kdy bylo zraněno přes 100 lidí. A takto bychom mohli pokračovat.

Ovšem říká se, že nejčastěji k útokům dochází za velkého sucha, kdy je nižší hladina řek a málo přirozené potravy. Navíc – útoky jsou málokdy opravdu smrtící… Obvyklá jsou menší zranění, i když velmi citelná – vykousnutá tkáň či amputované prsty. Již tu byla zmínka o síle stisku čelistí – jediným kousnutím dokáže tato ryba tedy ucvaknout prst i s kostí.

Čím se vlastně živí

Piraňa obecná se živí výhradně čerstvým masem, mladí jedinci se živí i hmyzem a drobnými korýši, dospělí pak loví ptáky, hlodavce, ale i větší savce. Větší kořist loví v organizovaných hejnech. Potravu nežvýkají, ale vytrhnuté sousto polykají vcelku. V několika minutách hejno dokáže strhat ze své oběti všechno maso a nenechat nic než holou kostru.

Piraně obecné se docela rychle rozmnožují. Samice mohou naklást až 1000 jiker, které připevní na kořeny stromů ve vodě. Sama piraňa není vrcholovým predátorem, stává se sama kořistí větších dravých ryb, kajmanů, ale i ptáků.