Na folklorním festivalu v Červeném Kostelci vystoupí 4TET i soubor z Kapverd

foto: Alisha Alisha/Martin Fletcher

NÁCHODSKO – V Červeném Kostelci se od 17. do 21. srpna uskuteční 68. ročník mezinárodního folklorního festivalu. Pozvání na něj letos přijaly soubory nejen z Česka a Slovenska, divákům se představí také Poláci, Portugalci i soubor z Kapverdských ostrovů.

Program začne ve středu večer slavnostním udělením titulů Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, na který naváže koncertní speciál vokální skupiny 4TET pod širým nebem.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Ve čtvrtek od šesti večer se představí zúčastněné folklorní soubory. Například z jihozápadních Čech přijede do Červeného Kostelce Soubor písní a tanců Jiskra, v jehož repertoáru jsou lidové písně a tance v Plzeňska, Žinkovska a Chodska.

„Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec se svou kvalitou dostal do povědomí zahraniční veřejnosti jako jeden z významných evropských mezinárodních festivalů, náš kraj mu udělil trvalou záštitu a dlouhodobě jej podporuje. Je fascinující každý rok sledovat pestrou přehlídku souborů z různých koutů světa, které reprezentují tradici a umění své kultury,“ uvedla náměstkyně pro kulturu královéhradeckého kraje Martina Berdychová.

Mezi vystupujícími soubory jsou také skutečně exotické lahůdky. Kulturní dědictví oaxacanských národů předvede soubor Ballet Folklórico Tradicional del Estado de Oaxaca z Mexika. Soubor se věnuje tancům, které identifikují každou etnickou skupinu vnitrozemního státu Oaxaca. Soubor Bawtuquinhas PBS pak divákům ukáže vliv rytmů a zvuky afrických bubnů v hudbě. Zejména rytmy, které vznikly ze setkání Evropanů a Afričanů na Kapverdských ostrovech, odkud pochází.

V sobotu se ve festivalovém areálu otevře řemeslný jarmark, dílny pro děti i dospělé a dětská herní zóna. Od pěti zahraje kapela Klapeto a od sedmi večer vyvrcholí celý festival galapředstavením všech zúčastněných souborů.

Podrobnosti o programu naleznete zde.