Zažít Hradec jinak aneb letos poprvé ve velkém stylu

foto: Zdeněk Staník

HRADEC KRÁLOVÉ – I v letošním roce se mohou hradečtí těšit na oblíbenou akci. Tento rok se poprvé uskuteční hned na třech místech v historickém centru města. V sobotu 17. září od 14 do 18 hodin se můžete přijít bavit, hrát si, poslouchat hudbu nebo se sami zapojit do dění na Malé náměstí, u Klicperova divadla, nebo u Centra uměleckých aktivit za Galerií moderního umění.

„Tento rok poprvé nám podařilo propojit trasu od Studia Beseda přes Malé náměstí k divadlu a odtud do Tomkovy ulice. V samém srdci Hradce to bude žít hudbou, divadlem a uměním, ale třeba i šachy, módní přehlídkou nebo tancem. Snažíme se, aby každý návštěvník našel něco, co ho bude bavit a u čeho se může na chvíli zastavit,“ láká na akci Ilona Mach ze skupiny lidí, která stojí za programem Malého náměstí.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na Malém náměstí se program soustředí především kolem kašny a před oblíbený Antikvariát Na rynku. Tady bude mimo pouličního antikvariátu také tzv. busking point – tedy prostor pro muzikanty, kteří by si chtěli zahrát na ulici. Během odpoledne vystoupí s ukázkami Flamenca taneční škola Heleny Korejtkové, návštěvníci mohou vyzkoušet svůj smysl pro logiku u šachovnic, kde s nimi budou zápolit junioři z místního oddílu ŠSPM Lipky, připravena bude také výtvarná dílna, kde si návštěvníci mohou vyrobit vlastní loutku. Workshop povede hradecká výtvarnice Dominika Cyprová. Ke čtení zve také pojízdná knihovna Divá bába, která nabídne zapůjčení knížek pro děti i dospělé. A aktivit bude samozřejmě připraveno ještě mnohem víc.

Prostor před Klicperovým divadlem bude patřit divadelníkům. „Projektu Zažít město jinak se v letošním roce zúčastníme vůbec poprvé, ale chceme zároveň navázat na úspěšně divácké akce, které jsme již pořádali například při tradiční listopadové Noci divadel. Diváci tak budou mít šanci poznat své oblíbené herce a herečky netradičním způsobem mimo jeviště,“ říká mluvčí Klicperova divadla Martin Sedláček.

Klicperovo divadlo připravilo pro návštěvníky lahůdku v podobě přehlídky nejzajímavějších kostýmů ze současných i minulých inscenací. Modely a modelkami přitom budou sami herci. S těmi se pak příchozí mohou seznámit během tzv. speed datingu neboli rychlého rande. V krátkém čase dvou minut se budou herců ptát na otázky, které je zajímají. Ve Studiu Beseda budou navíc probíhat prohlídky zákulisí a výstavy kostýmů a rekvizit. Na hlavní scéně začne v 17:30 hodin představení Orestés s Vojtěchem Říhou v titulní roli.

Centrum uměleckých aktivit se připojuje k akci již od roku 2018 a snaží se zapojovat především místní spolky, organizace a podniky. „Letos opět obsadíme Tomkovu a Klicperovu ulici, a to především divadlem a scénickým uměním. Program obohatí Slam Poetry Set, pohádka, improvizační divadlo B.I.Z.O.N.I. a pásmo filmů My Street Films. Odpoledne otevře módní přehlídka Twist Fashion s inspirací na podzim,“ zve ředitelka CUAHK Marta Bergmanová.

Po celou dobu budou v obou ulicích kreativní a recyklační dílny, prezentace vázání květin květinářství Do vázy nebo psaní básní na přání. Sousední Galerie moderního umění bude mít po celý den vstupné zdarma.

Zažít město jinak je celorepubliková akce, kterou pořádá AutoMAT z.s. společně s místními. V Hradci Králové to jsou letos: neformální skupina a projekt Divá bába (Malé náměstí), Klicperovo divadlo a Centrum uměleckých aktivit.

Zažít město jinak proběhne ještě v neděli 18. září v Sukových sadech.

Další informace o akci se dozvíte na webových stránkách a na facebookových událostech: Malé náměstí, Tomkova ulice a Klicperovo divadlo.