Známe první výsledky odběrů v případu hromadné otravy krve

LIBERECKO – Podle hygieniků příčinou otravy krve u devíti pacientů operovaných ve frýdlantské nemocnici nebyly inhalační anestetikum, ani chemické přípravky používané k dezinfekci operační rány. Jsou to ale zatím jen první výsledky četných odběrů, provedených ve frýdlantské nemocnici. Zatím není jasné, kdy budou k dispozici další výsledky.

Ve frýdlantské nemocnici podstoupilo od minulého pondělí do středy operaci šestnáct pacientů, z nichž devět muselo být poté převezeno s otravou krve do jiných dvou nemocnic. Jde o muže a ženy všech věkových kategorií, u nichž šlo o různé operace, např. kolene, žlučníku či gynekologické zákroky, a operace prováděly různé týmy lékařů, anesteziologů i sester.

Na libereckém ARO skončilo osm pacientů, devátý byl hospitalizován v Jablonci nad Nisou. V intenzivní péči zůstává sedm hospitalizovaných, stav u dvou se následně lehce zkomplikoval kvůli dechové nedostatečnosti. Jinak se ale stav u většiny pacientů zlepšuje.

Nemocnice Frýdlant uzavřela až do vyjasnění této události své operační sály. Podle vyjádření nemocnice to však neznamená úplné uzavření chodu oddělení gynekologie a chirurgie. Tam i nadále poskytuje nemocnice nepřetržitou akutní péči. Provoz chirurgických a gynekologických lůžek je pouze omezen, nikoli zcela zastaven.