To nikdo nečekal! Tragédie v liberecké Zoo

Foto: Zoo Liberec

LIBEREC – To, s čím zoologové z liberecké zoologické zahrady už téměř nepočítali, se nakonec opravdu stalo. Jak jsme vás informovali zde, v liberecké zoo se v polovině prosince loňského roku narodila dvě vzácná lvíčata lva berberského. Nyní přišla ta nejsmutnější zpráva – v prvním lednovém týdnu obě ani ne třítýdenní mláďata náhle uhynula.

Odchov probíhal po celou dobu standardně a samice Shani se o mláďata vzorně starala, přestože je mladá a nezkušená matka. Rodinka byla pod neustálým dohledem chovatelů, jejich stav byl pravidelně kontrolován prostřednictvím kamer ve výběhu. „Chování samice ani obou mláďat nevykazovalo žádné nestandardní projevy, a tak jsme neměli žádný důvod k pochybnostem. Lvice přišla o mláďata náhle, bez předchozích varovných signálů,” vysvětluje zoolog Luboš Melichar.

Z pitevního rozboru vyplývá, že příčinou jejich smrti mohla být náhlá ztráta mateřského mléka, ale důvod, proč se laktace zastavila, zatím pracovníci zoo neznají. Šlo již o druhý vrh tříleté samice Shani, bohužel předchozí čtyři lvíčata uhynula také ze stejného důvodu – kvůli nedostatku mateřského mléka. Otcem lvíčat byl v obou případech pětiletý samec Terry.

Zoologové ale věří, že se v budoucnu dočkají dalších mláďat, protože samice získala nové mateřské zkušenosti. Lev berberský je zapsán v Červené knize ohrožených zvířat. Ve volné přírodě byl vyhuben v 19. století a přežívá jen v zoologických zahradách a soukromých chovech.

Foto: Zoo Liberec