Pachatel vyskočil za jízdy z auta a zkopal policejního psa. Při zásahu se i střílelo!

SEMILSKO – Honička jak z nepovedeného akčního filmu se odehrála na Semilsku, kde muž bez řidičského průkazu a pod vlivem drog svým vrakem zdemoloval policejní auto a při útěku do lesů kopal do policejního psa, který ho v zasněžené krajině vypátral.

V úterý kolem půl deváté ráno projížděl šéf semilských policistů ulicí Na Mýtě v Semilech a všiml si, že za volantem kolemjedoucího osobního renaultu sedí 34letý muž, jenž měl vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel do letošního března. Policista, který svůj rajón velmi dobře zná, věděl přesně, na koho narazil, a proto se ho rozhodl zadržet.

Jakmile šofér renaultu zaregistroval policejní vozidlo, přidal na rychlosti a ujížděl ven z města na obec Čikvásky. Policista ho přitom poměrně těsně pronásledoval. V hornatém terénuna lesní cestě začal ale postarší renault vypovídat službu a zpomalovat. Zdrogovaný řidič za jeho volantem situaci vyřešil poněkud nepředvídatelně a z jedoucího vozidla vyskočil. Když došel neovladatelnému autu dech, začalo couvat dozadu a nabouralo služební hyundai. Způsobilo na něm škodu za nejméně 60 tisíc korun.

Muž se zákazem řízení po svém malém kaskadérském čísle uprchl do lesů, kde po něm pátrali přivolaní místní policisté včetně třech psovodů se služebními psy. Zhruba kilometr od místa, kde svůj vůz opustil, ho vystopoval policejní pes jménem Rooney. Ten předtím nalezl i jeho mobilní telefon, který mu při útěku vypadl z kapsy. „Vzhledem k tomu, že se muž pod vlivem drog choval při svém zadržení agresivně a také se snažil do Rooneyho kopat, použil proti němu psovod opakovaně jako donucovací prostředek varovný výstřel do vzduchu. Teprve výstřely ze služební pistole ho trochu umravnily a psovod mu následně za využití hmatů a chvatů nasadil služební pouta,“ popsala divoké zatýkání policejní mluvčí Ivana Baláková.

Rooney

V této souvislosti ho nemine trestní stíhání pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který mu hrozí tříletý trest odnětí svobody. „O tom, jestli jeho trestní stíhání rozšíříme i o přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, rozhodne výsledek laboratorního toxikologického rozboru krve. Jisté je, že 34letý muž byl při orientačním testu na drogy pozitivní na amfetamin. Otázkou jen zůstává, kolik této látky mu kolovalo v těle. Policisté u něj navíc zajistili dávku drogy pro osobní potřebu, kterou měl u sebe při zadržení,“ dodala Baláková.