Bývalí vězni, narkomani nebo lidé z dětských domovů najdou pomoc pod jednou střechou

LIBEREC – Ve Felberově ulici v centru Liberce vznikl Dům humanity. Multifunkční sociální centrum začalo od minulého týdne fungovat v nových a větších prostorách a spojuje všechny sociální a protidrogové služby, mimo jiné i lidem závislým na alkoholu či gamblerům.

V domě jsou i čtyři byty na půl cesty. Budou sloužit jako startovací byty pro mladé lidi do 26 let, kteří po dosažení plnoletosti musejí odejít z dětských domovů, ale i třeba pro propuštěné vězně po výkonu trestu nebo sociálně slabé. V přízemí domu najdou drogově závislí i místnost, určenou k výměně použitých injekčních stříkaček za hygienicky nezávadné. V místnosti bylo kvůli bezpečnosti obsluhy vybudováno skleněné výdejní okénko. Klientům je zde k dispozici také ošetřovna, kde si mohou zdarma nechat udělat testy na drogy, HIV či syfilis, a nemusí jít jen o drogově či jinak závislé.

Dům humanity provozuje nezisková organizace Most k naději. Rekonstrukce objektu a jeho úprava pro potřeby organizace vyšla na 23,6 milionu korun. Většinu peněz uhradily evropské dotace, podílel se také Liberecký kraj a město Liberec.

Sociální služby, které Most k naději provozuje, za celý loňský rok využilo bezmála 1700 klientů. Organizace nabízí vedle K-centra a Domu na půl cesty pomoc také v terénních programech sociální prevence pro lidi ohrožené drogou a vězeňské a aktivizační programy. Všechny služby najdou nyní lidé na jednom místě.

Například v loňském roce v libereckém K-centru vydali téměř 130 tisíc jednorázových injekčních stříkaček. Výměna jehel narkomanům je totiž levnější než následná léčba infekčních chorob, třeba HIV. Například léčení žloutenky vyjde stát přibližně na půl milionu korun. Náklady na jednoho klienta K-centra vycházejí na částku přes čtyři tisíce korun ročně včetně personálu a zařízení, což je obrovský rozdíl.