Z hořícího paneláku bylo evakuováno osm lidí

ČESKÁ LÍPA – K požáru v jednom z bytů v čtyřpatrovém panelovém domě v ulici Antonína Sovy v České Lípě vyjely v sobotu ráno všechny složky Integrovaného záchranného systému včetně sedmi hasičských cisteren, výškové techniky i autobusu hasičů.

Oheň zasáhl velkou část bytu ve třetím patře a zcela zničil vybavení ložnice a chodby. „Hasiči v silně zakouřeném prostoru zasahovali v dýchací technice a uvnitř bytu nalezli obyvatelku bytu, kterou neprodleně vyvedli z domu a předali do péče zdravotníků,“ komentovala tisková mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Vzhledem k rozsahu požáru museli být obyvatelé panelového domu evakuováni, celkem bylo z domu vyvedeno osm lidí. Zdravotnická záchranná služba odvezla do nemocnice šest z nich, protože se nadýchali zplodin hoření. Čtyři z nich byli převezeni na ošetření do českolipské nemocnice. Mezi těmito čtyřmi zraněnými byla i obyvatelka vyhořelého bytu. V době požáru byla v bytě sama. Aby ostatní lidé nestáli v zimě venku, k dispozici jim byl přistaven evakuační autobus hasičů.

Zabránit šíření požáru se hasičům podařilo během jedné hodiny. Hasili uvnitř bytu i zvenku z obou stran panelového domu. „Požár vznikl pravděpodobně od zapálené svíčky v jednom z pokojů v bytě. Výše způsobené škody je v současné době předmětem probíhajícího šetření, které provádějí českolipští kriminalisté. Ti již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ informovala policejní tisková mluvčí Dagmar Sochorová.

Starostka města Jitka Volfová se osobně přišla podívat na místo požáru. Radnici se podařilo najít lidem náhradní ubytování, zajistit kontejner na vyklizení vyhořelého bytu i kontaktovat úřad práce kvůli okamžité finanční pomoci lidem zasažených požárem.

Foto: FB Města Česká Lípa a Hasiči Libereckého kraje