Silný vítr lámal stromy, varování je vydáno i na dnešní odpoledne, večer a noc

LIBERECKÝ KRAJ – Nad Českou republikou se během noci ze soboty na neděli přehnal silný vítr, který především lámal větve stromů a ničil střechy domů.

Kvůli tomuto silnému větru hasiči vyjížděli převážně k popadaným stromům a větvím. Největší nárůst počtu událostí byl mezi 22. hodinou a půlnocí, kdy hasiči vyjeli po celé republice ke 214 případům. Pro srovnání, dlouhodobý denní průměr je 163 technických pomocí za 24 hodin.

Od včerejšího poledne do dnešní 10. hodiny dopolední řešili hasiči v Libereckém kraji celkem 36 události v souvislosti se silným větrem. Většinou se jednalo o popadané stromy a větve přes komunikace a elektrická vedení, nejvíce událostí – čtrnáct – hasiči řešili na Českolipsku, následoval liberecký okres s deseti zásahy, na Semilsku to bylo sedm událostí a na Jablonecku pět.

Vítr ovšem nelámal a nevyvracel jen stromy. Hned u dvou vyvrácených pouličních lamp zasahovali hasiči z Liberce v Sokolské ulici a taktéž jejich kolegové v Josefově Dole.

Výstraha před velmi silným větrem je vydána i dnes od 14. hodiny do zítřejší 8. hodiny ranní, kdy může vítr dosahovat v nárazech až rychlosti 85 km/h, na horách dokonce až 125 km/h. „Doporučuje se omezit pohyb venku či jízdu autem a dbát zvýšené opatrnosti zejména v okolí lesů, větších stromů nebo pod stožáry apod. Nebezpečné mohou být také neupevněné předměty na volném prostranství např. na zahradách nebo terasách,“ varuje tiskový mluvčí hasičů Daniel Mlčoch.