Policie se zabývá výhružnými e-maily ve schránkách uživatelů na Seznamu

LIBERECKÝ KRAJ – Republikou se šíří další vlna výhružných e-mailů. Na dvě stě tisíc uživatelů, zejména zaregistrovaných na doméně Seznam.cz, obdrželo do svých emailových schránek výhružné oznámení od neznámého pisatele. V převážné většině případů žádá pisatel zaplatit 13 500 korun v bitcoinech za to, že nebude dále šířit intimní či choulostivá videa natočená prostřednictvím webové kamery počítače, která údajně získal. Platbu požaduje zaplatit do 48 hodin, ke zprávě je rovněž přiložen QR kód.

Od středy se jenom v Libereckém kraji obrátily na policisty prostřednictvím tísňové linky 158 desítky volajících, kteří tento výhružný e-mail obdrželi do své elektronické pošty. Seznamu se už údajně podařilo zasílání mailů od útočníka zastavit, jednalo se ale prý o mimořádně sofistikovaný útok. Nejde totiž o první podobný případ, text byl ale tentokrát psán poměrně slušnou češtinou, na rozdíl od dřívějších podvodných mailů, jejichž vlny se opakují podle odborníků přibližně každé dva měsíce. Podobné e-maily se šířily už loni, lišila se v podstatě jen výše výkupného.

Policie doporučuje v případě obdržení podobného e-mailu (s výhružkami a požadavkem zaplacení finanční částky, ať už v korunách, dolarech či bitcoinech) na ně nereagovat, smazat, ale hlavně žádný finanční obnos neplatit. V opačném případě, pokud již k platbě došlo, neprodleně kontaktovat policisty.