Požár na Tanvaldském Špičáku si vyžádal extrémně náročný zásah hasičů

JABLONECKO – Ve středu odpoledne přijali hasiči oznámení o lesním požáru na Tanvaldském Špičáku, který se kvůli silnému větru rychle rozšířil. Požár zasáhl mladý lesní porost se stromy kolem šesti až osmi metrů v těžko přístupném strmém svahu. Hořelo na ploše zhruba 600 krát 200 metrů.

Hasiči si vyžádali zásah vrtulníku pro letecké hašení. Kromě vrtulníku hasičů celou situaci na místě monitoroval i policejní vrtulník. S hrázným bylo domluveno, že si vrtulník s bambivakem bude vodu nabírat sám z vodní nádrže Souš. Jelikož byl dolet pro hasební látku poměrně daleko, po třech shozech začali hasiči zřizovat čerpací stanoviště pro vrtulník pod sjezdovkou. Sem byly povolány jednotky předurčené právě pro plnění bambivaku. Hasiči nasadili pět vodních proudů, vodu dopravovali kyvadlově, čerpací stanoviště bylo zřízeno u řeky Kamenice. Hasiči pracovali v náročném terénu s převýšením 120 metrů.

Na místo bylo postupně povoláno 16 jednotek hasičů včetně chemického a protiplynového kontejneru z Liberce, ve kterém je zařízení na plnění tlakových lahví. Hasiči museli kvůli zakouření zasahovat v dýchací technice, a proto potřebovali dostatek vzduchu. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu. Vrtulník provedl celkem 14 shozů, nakonec veškerou hasební látku nabíral ze Souše. Úspěšnost hasebních prací komplikoval silný vítr, proto hasiči předpokládali, že půjde o dlouhotrvající zásah.

Krátce před 19. hodinou byl požár lokalizován, ve 21 hodin byly stále všechny jednotky na místě a dohašovaly skrytá ohniska. Podle odhadu hasičů by měl zásah probíhat zhruba do půlnoci.