Léto v dopravě v Libereckém kraji bude rušné, chystá se řada uzavírek

LIBERECKÝ KRAJ – Na léto se chystá řada významných rekonstrukcí silnic v Libereckém kraji. Největší z nich bude dlouho očekávaná rekonstrukce silnice v Oldřichově v Hájích, která začne letos v srpnu. Za evropské peníze již začala například rekonstrukce silnice II. třídy v Jilemnici, v Žižkově ulici, či silnice II. třídy v Jablonném v Podještědí.

V současné době probíhá za úplné uzavírky rekonstrukce v Roztokách u Semil – Helkovice. Součástí stavby bude i oprava mostu a propustků. Liberecký kraj nově schválil uzavření smlouvy na rekonstrukci více než 3 kilometry dlouhého úseku silnice v Rovensku pod Troskami – Štěpánovice – Radvánovice. Tento úsek slouží v případě mimořádných událostí jako objízdná trasa pro hlavní tah silnice I/35 Turnov – Jičín. Práce začnou v srpnu a měly by skončit za necelé tři měsíce. Během prázdnin zahájí kraj rekonstrukci silnice III. třídy v Oldřichově v Hájích. Za přispění evropských dotací již probíhá také rekonstrukce silnice II. třídy v Jilemnici, v Žižkově ulici, a silnice II. třídy v Jablonném v Podještědí.

Kraj vyčlenil na letošní rok ve svém rozpočtu na rekonstrukce silnic II. a III. třídy částku 340 milionů korun. „Od státu jsme dostali letos oproti slibovaným více než 160 milionům pouze polovinu. Z tohoto důvodu jsme některé rekonstrukce museli odsunout na pozdější termíny,“ uvedl hejtman Martin Půta. Rada kraje zrušila dvě veřejné zakázky, jelikož nikdo nepodal nabídku, která by splňovala požadavky na hodnocení. „Obdrželi jsme pouze nabídky, které výrazně překročily maximální přípustnou předpokládanou cenu zakázky. Konkrétně se jedná o rekonstrukci silnice v Roztokách u Jilemnice a v Mříčné. Podobné to bude letos i se zakázkou na opravu úseku Mimoň – Ralsko. Ale pokusíme se vybrat zhotovitele ještě letos,“ dodal náměstek hejtmana Jan Sviták.

„Mimo jiné jsme projednali porovnání stavu komunikací v krajích. Vyplývá z něho, že jsme zhruba v horní třetině, ale ukazuje se, že měření většina krajů vůbec nedělá a neprobíhají pravidelně. Takže to není pro nás signál, že bychom neměli v rekonstrukcích silnic pokračovat,“ dodal hejtman Martin Půta.

Ilustrační foto Tomáš Branda a infografika Liberecký kraj