V centru Liberce budou sdílená kola nově parkovat v pevných stojanech

LIBEREC – Bikesharing se v Liberci ujal, lidé si rychle osvojili způsob používání. Rok 2018 ukázal, jak občané sdílená kola během zkušebního provozu využívají. Důležité byly i podněty od uživatelů ke zlepšení. Provozovatel, kterým je společnost Rekola, se je snažil aktivně řešit.

Testování dalo odpověď i na řadu dalších otázek. Například kde se jezdí nejčastěji, kde chybí odkládací místa a kam rozšířit zóny pro provoz. Ale hlavně, že sdílených kol je třeba mnohem víc.

S tím souvisí otázka, jak a kde kola bezpečně parkovat, aby neomezovala ostatní ve veřejném prostoru. Ten patří všem, nejen cyklistům. Vedení města se v reakci na připomínky občanů proto rozhodlo pro kompromis. Oproti loňsku bude v centru nutné parkovat sdílená kola výhradně do stojanů. Mimo centrum zůstane volnější režim tak, jako dosud. Město nově zajistí na 24 místech zabudování 70 pevných stojanů, dalších 10 mobilních bude umístěno tam, kde se v budoucnu ukáže potřeba. Pevné stojany se objeví převážně v místech, kde dosud stály mobilní stojany společnosti Rekola.

Radnice apeluje na občany: Parkujte svá i sdílená kola ohleduplně, aby chodcům, seniorům, vozíčkářům a zrakově postiženým nepůsobily potíže a překážku v pohybu. I ostatní lidé se ve městě chtějí cítit dobře a bezpečně. Děkujeme Vám, že parkujete správně.