Liberecké Krajské dožínky letos hostí Studenec

LIBERECKÝ KRAJ – Krajské dožínky se letos konají v sobotu 7. září v obci Studenec v okrese Semily. Po celý den bude otevřena tržnice regionálních potravin s ukázkami tradičních řemesel. Chybět nebude dožínkový průvod a v rámci kulturního programu vystoupí místní folklórní soubory a hvězdy hudebního šoubyznysu. V rámci Krajských dožínek je tradičně vyhlašováno a předáváno ocenění „Výrobek roku Libereckého kraje“.

Od 10 hodin bude připraven bohatý program pro celou rodinu – tržnice regionálních potravin s ukázkami tradičních řemesel, výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky a dílničky pro děti. Nebude chybět dožínkový průvod a v rámci kulturního programu vystoupí Martin Maxa s kapelou, Jiří Bareš a Monika Absolonová, Václav Neckář s kapelou Bacily, Broďanka či Eva a Vašek.

O ocenění „Výrobek Libereckého kraje z odvětví potravinářství – zemědělství roku 2019“ se ucházelo přes sedmdesát výrobků od místních farmářů a výrobců. Členové hodnotící komise udělovali body v devíti kategoriích. Vítězné výrobky obdrží certifikát, pamětní plaketu a finanční odměnu. Výrobce může takový výrobek prodávat pod označením Výrobek roku Libereckého kraje i v následujících letech. Porota hodnotila zejména chuť, vůni a vzhled. Preferováno bylo využití místních surovin, tradice výroby a pozitivní vliv na zdraví.

Se svojí netradiční chutí se letos nejlepším výrobkem roku stal Kitl Syrob Okurka BIO určený pro přípravu domácích limonád, koktejlů a zmrzliny. Sirup je vyráběn rodinnou společností, specializující se na výrobu ovocných a bylinných sirupů a medicinálních vín z Jablonce nad Nisou.

Mezi další oceněné výrobky patří Malinová marmeláda z Ráje, Rohozec třináctka, podkrkonošské Vepřové maso na kmínu, Zrající ovčí sýr z rodinné farmy ve Volfarticích, Moravský koláček dvojctihodný, vyráběný v Jablonném v Podještědí, jizerská Tartaletka s ovocem, Lažanský rubín – Jablko s mrkví 100% šťáva, a dobrota z Ráje – Pasta Medvědí česnek v přepuštěném másle.

Program Krajských dožínek:
10:10 Člověče, nezlob se
11:00 Eva a Vašek
12:30 Bohoslužba a poděkování za úrodu
13:00 Dožínkový průvod
13:30 Slavnostní zahájení dožínek v Libereckém kraji
13:45 Předání ocenění Výrobek roku LK
14:30 Martin Maxa s kapelou
15:30 Jiří Bareš + Monika Absolonová
17:00 Broďanka
18:30 Předání certifikátů Regionálního produktu Lužické hory a Máchův kraj
19:00 Václav Neckář a skupina Bacily

Foto: Liberecký kraj