Retrorecept – zeleninová směs v soli. Jak téměř bezpracně zpracovat přebytek zeleniny

Zeleninová směs v soli

Máte hodně čerstvé zeleniny a zároveň málo času? Přinášíme osvědčený recept našich babiček, jak uchovat vitamíny na zimu. Hlavně – je rychlý, jednoduchý a levný! Nakládání zeleniny do soli patří mezi nejstarší způsoby konzervace potravin. Nasolená zeleninová směs si uchová barvu a chuť i po několik měsíců, mnohdy až do jara.

Co budete potřebovat

1 000 g mrkve

250 g petržele

150 g celeru

3 cibule

1 větší palička česneku

Trochu celerové a petrželové natě, libečku nebo čehokoli zeleného.

500 g soli

Postup

Pečlivě očištěnou a na menší kousky nakrájenou zeleninu i s natí rozmichovat tzv. sekáčkem, který rozseká zeleninu na malé kousky (nikoli na kaši). Připravenou směs dát do větší mísy, přidat sůl, vše dobře promíchat, přikrýt a nechat chvíli „odpočinout“, aby se rozleželo aroma. Pak znovu promíchat. Následně napěchovat do předem umytých čistých sklenic a pečlivě zavíčkovat. Lepší jsou sklenice s víčky na závit, protože ty pevně utáhnete, zatímco u víček, která nasazujete pomocí zavařovací hlavy, nezjistíte, jestli vám víčko skutečně chytlo. A je hotovo!

Velmi důležité je dodržet hygienu. Zelenina, sklenice i víčka musí být pečlivě umytá. Zeleninu  před  zpracováním necháme oschnout. Stejně tak sklenice, víčka i sůl musí být suchá, abychom nevytvářeli nežádoucím mikroorganismům podmínky k jejich množení.

Nasolenou směs můžete použít pod maso, do polévky nebo omáček. Nezapomeňte však, že směs již sama o sobě obsahuje hodně soli, takže mnohá jídla stačí dosolit jen jemně nebo vůbec.