Déšť a zima. Kdy nám začnou v bytech topit?

I když léto ještě oficiálně neskončilo, prudce se ochladilo. A to nejen venku, ale také v budovách. Kraťasy a minisukně putují do skříní a nahrazují je kalhoty a svetry. Po návratu z podzimní plískanice do studeného bytu mnoho lidí napadá otázka: Kdy nám vlastně začnou topit?

Pokud patříte mezi ty méně šťastné, kteří si nemohou zatopit sami, ale jsou závislí na dodávkách tepla, pak vás bude určitě zajímat, kdy vlastně začíná a jak dlouho trvá topná sezóna. To, kdy vám bude do bytu vpuštěno teplo, totiž určuje platné znění vyhlášky  č.194/2007Sb., která stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody.

Topná sezóna a venkovní teploty

Dle této vyhlášky topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. To ale ještě samo o osobě neznamená, že se bude skutečně topit. U svých radiátorů se ohřejete, až když průměrná denní teplota venku v daném místě poklesne pod +13 °C a to ve dvou po sobě jdoucích dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat, že by následující den došlo ke zvýšení této teploty nad +13 °C.

Může ovšem také dojít k opačnému případu. Pokud se oteplí tak, že venkovní teplota bude vyšší než +13 °C a to ve dvou po sobě jdoucích dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den, pak se topit přestane. Při následném poklesu průměrné denní teploty venkovního vzduchu pod +13 °C se vytápění opět obnoví.

V průběhu topné sezóny se byty a ostatní nebytové prostory vytápějí od 6.00 do 22.00 hod. V mezidobí je vytápění omezeno nebo i přerušeno tak, aby byla zajištěna tepelná stabilita místnosti.

Abyste nezmrzli

Jelikož teplo vašeho domova se odvíjí  od statisticky získaných měření venkovních teplot, která nemusí korespondovat s tím, jak je právě u vás doma, je vhodné mít po ruce balíček první tepelné pomoci. Určitě by měl obsahovat teplou deku, vlněné ponožky a pro ty obzvlášť zimomřivé láhev rumu.