Jsou e-cigarety skutečně zdravou alternativou kouření? Mýty vs. skutečnost

Foto: Flickr

Vaping, tedy užívání stále více populárních elektronických cigaret, byl prezentován jako zdraví neškodná alternativa k cigaretám klasickým. V poslední době se však v médiích začaly objevovat varovné zprávy, že s tolik propagovanou „neškodností“ to nebude zase tak žhavé, jak se na první pohled zdálo. Kde je tedy pravda o vapingu?

Kouřím, kouříš, kouříme

Tažení proti klasickým kuřákům má celosvětové rozměry. Jednotlivé země omezují nejen prodej cigaret (např. ochucených, slim, které se nezřídka staly hitem mezi teenagery), ale také prostory, kde je vůbec možné kouřit. I proto se značné pozornosti dostalo elektronickým cigaretám, které by lidskému zdraví neměly škodit. Jak se však před pár týdny ukázalo, teze o neškodnosti vapingu má své první trhliny – v USA již bylo zaznamenáno několik případů, kdy lidé začali trpět zdravotními komplikacemi spojenými právě s užitím e-cigaret. Jak moc tedy klasické cigarety škodí zdraví? Zachrání nás vaping, nebo je to pověstný posun „z bláta do louže“?

Mýtus 1: Nikotin způsobuje rakovinu

Nikotin sám o sobě karcinogenní není, ačkoliv podle odborníka na prevenci kardiovaskulárních chorob, Michaela Blahy, může zvyšovat krevní tlak a právě zvýšená srdeční frekvence je spojena s kardiovaskulárními riziky kouření. Specificky rakovinu však mají na svědomí další látky, které se v cigaretách a tabákových výrobcích vyskytují – olovo a formaldehyd. Vzhledem k tomu, že právě tyto látky e-cigarety neobsahují, jejich výrobci tvrdí, že vaping je zdraví neškodný. Je však třeba dodat, že většina e-cigaret obsahuje nikotin. „Ve společnosti panuje přesvědčení, že vaping je bezpečný. Ale skutečnost je jiná, vaping je nesporně bezpečnější než klasické kouření, ale zcela zdraví neškodný rozhodně není,“ shrnuje Blaha.

Mýtus 2: Nikotin je jediná látka, kterou lidé vapují

Vaping je charakterizován tím, že člověk inhaluje aerosol z vaporizéru (v tomto případě tedy e-cigarety). Zatímco klasicky je vaping spojován např. s uživateli marihuany (či jiných bylinných složek), v případě e-cigaret je problémem, že nejen typ, ale ani množství chemikálií není standardizováno. Stejně tak jsou odlišné jednotlivé e-cigarety, jejich příchutě a obsah nikotinu. To vše v důsledku znamená, že neexistují žádné „normy“, uživatel obvykle ani neví, co a v jakém množství vlastně vdechuje.

Pravda 1: Vaping může vést ke kouření

Ať se nám to líbí, nebo ne, na tom, že e-cigarety vedou k vytvoření kuřáckého návyku a následnému přechodu na cigarety klasické, přeci jen něco bude. Ne nadarmo tedy mnohé země včetně ČR zakázaly slim-cigarety s příchutěmi, i ony byly totiž určitým kuřáckým předstupněm. Podle Blahy pak „existují prokazatelné důkazy, že spojitost mezi vapingem a přechodem ke klasickému kouření existuje.“

Pravda 2: Vaping je „problém“ mladé populace

I když ne každý, kdo vapuje, musí být nutně teenager, vaping je do jisté míry kulturní komoditou, a to zejména mezi dospívajícími a generací Z. „Marketing je neuvěřitelně mocný nástroj a v souvislosti s vapingem odvedl skvělou práci – lidé si začali myslet, že klasické kouření je přežitek z minulosti a vaping je nová moderní verze. Není to vlastně kouření, ale kouření 2.0,“ konstatuje odborník na oblast duševního zdraví a závislosti, Adi Jaffe. Této představě samozřejmě napomáhá i moderní design e-cigaret, který perfektně zapadá mezi všechna moderní elektronická zařízení, která zejména dnešní mládež s takovou oblibou využívá.

Vaping – zdroj potenciálních rizik

Hlavním problémem spojeným s užitím e-cigaret je pak jejich dostupnost, resp. dostupnost jejich užití. Zatímco klasičtí kuřáci naráží na stále více překážek a z kouření se do jisté míry stává stigma, vaping je prostě a jednoduše trendy. Někteří uživatelé ovšem užívají e-cigarety prakticky nepřetržitě – přitom právě časté vapování může vést k četným zdravotním komplikacím, několik případů z USA, kdy byly náruživým vaperům diagnostikovány plicní infekce, jsou toho důkazem. Bohužel právě tyto případy zároveň poukázaly na obrovské mezery v porozumění vapingu, a to i v rovině lékařské. Reálná nebezpečí a rizika spojená s užíváním e-cigaret však ani přes varovné signály stále nejsou známa, podle některých odborníků snad i kvůli všeobecnému nezájmu. Nezbývá tedy než doufat, že k prozkoumání dopadů vapingu na lidské zdraví nebude třeba palcových titulků hlásajících, kolika lidem se stal osudným.

Zdroj: cnn.com