Zájemci o domácí kompostér by si měli pospíšit. Liberec nabízí poslední místa

LIBEREC – I v letošním roce bude město Liberec pokračovat v rozdávání domácích kompostérů. Zájem je vysoký a zbývá posledních 70 volných míst. Radnice vyzývá občany, kteří ještě nemají zažádáno, ať se urychleně přihlásí.

Kompostéry slouží k vytvoření kvalitního substrátu pro zahrádky za využití bioodpadu, který by v jiném případě mohl skončit na skládkách, případně by se musel převážet do vzdálených kompostáren k dalšímu využití. Jedná se o efektivní a ekologické řešení, jak s bioodpadem naložit přímo v místě vzniku.

Statutární město Liberec i v letošním roce úspěšně požádalo o přidělení dotace na nákup tentokrát dvojnásobného množství domácích kompostérů, kdy 85 % ceny bude opět hrazeno z dotace. V loňském roce se vůbec poprvé podařilo distribuovat větší množství těchto nádob. Zájem byl natolik veliký, že bylo rozhodnuto zkusit požádat o příspěvek na dvojnásobné množství. Proto ti, na které se v uplynulém roce nedostalo, nemusí smutnit. V letošním roce se rozdá celých tisíc kusů velkých domácích kompostérů.

Zájemci mohou vyplnit formulář zveřejněný ke stažení na stránkách města a žádost adresovat skrze podatelnu Magistrátu města Liberce. Podmínkou získání kompostéru je trvalý pobyt na území města Liberec (mimo obvod Vratislavice nad Nisou) a zahrada na území města, kde má být kompostér umístěn. Jedna osoba může žádat pouze jednou. Kompostér obdrží prvních 500 žadatelů, protože 500 žádostí radnice eviduje již z loňského roku, kdy jej všichni žadatelé neobdrželi a byli tak zařazeni do pořadníku.

Magistrát upozorňuje, že kompostér je větších rozměrů s objemem minimálně 900 litrů. Vlastní přidělení nádob aktuálně probíhá formou osobního vyzvednutí v areálu Technických služeb města Liberce a.s. v několika termínech.

Ilustrační foto