Pašerák vezl z Polska 70 kilo tabáku. Jen tak, v pytlích…

LIBERECKO – Do Polska lidé jezdí nejen za krásami země, ale mnozí i za nákupy. Ne vše je ale povoleno k nám převážet a jak se často přesvědčují celníci, kromě léků na výrobu drog pašují někteří vykutálenci například i tabák, dokonce opakovaně.

V minulém týdnu liberečtí celníci překazili pokus propašovat 70,82 kg tabáku, který našli při kontrole vytipovaného osobního vozidla jedoucího z Polska. Hlídka zastavila a zkontrolovala u Hrádku nad Nisou osobní vozidlo s českým řidičem. V autě nalezla přes 70 kg řezaného tabáku, ke kterému řidič neměl žádné doklady. Tabák měl 73letý muž naložený v kufru vozidla, v igelitových sáčcích a v jutových pytlích, aniž by se jej pokoušel nějak ukrýt. Prodejem tabáku v tuzemsku by státu vznikla škoda jen za neodvedenou spotřební daň ve výši 158 354 korun. Tabák celníci zajistili a vyčíslenou spotřební daň musí muž celnímu úřadu zaplatit.

V průběhu dalšího šetření se navíc ukázalo, že ten samý muž se již dopustil stejného jednání v loňském roce, kdy byl dopaden při pokusu nelegálně převézt z Polska nezdaněných 50 kg tabáku a 3000 ks cigaret. „Celý případ je dále rovněž prověřován pro podezření ze spáchání trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, za což hrozí muži v případě odsouzení trest odnětí svobody až na tři roky,“ uvedl tiskový mluvčí Celního úřadu pro Liberecký kraj Martin Stočes.

Jde tak o největší případ pašování tabáku v tomto roce. Tím největším byl dosud případ z března, kdy hlídka celníků odhalila pokus propašovat 69 kg tabáku.

Od začátku roku liberečtí celníci zmařili již 87 pokusů o nelegální přepravu tabáku nebo cigaret, při kterých zajistili 266 kg tabáku a 226 590 ks cigaret. Výše spotřební daně, o kterou by stát přišel, pokud by se podařilo tyto výrobky na tuzemský trh propašovat, vyčíslil celní úřad na bezmála 1,2 milion korun (1 170 495). Sedmatřicet osob bylo navíc předáno do trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušení předpisů a nálepkách a jiných předmětech k označení zboží nebo pro podezření z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Foto: Celní úřad pro Liberecký kraj