Bývalé Montážní závody se změní podle trendu západních metropolí

LIBEREC – Přestavba areálu bývalých Montážních závodů v Liberci začala. Do tří let nabídne dosud špinavá a chátrající lokalita stovky nových bytů pro všechny generace, obchody, služby i park k odpočinku. Cílem je vytvořit město, které bude fungovat jako celek a nabídne pohodlné bydlení a prostor pro práci i odpočinek. Součástí projektu bude například i komunitní dům pro seniory, který vznikne jako teprve druhý v České republice. 

„Liberec si zaslouží kvalitní služby a centrum města, které bude odpovídat trendům 21. století. Místní obyvatelé se zbaví nehezkého brownfieldu a získají pestrý prostor, kde se budou setkávat všechny generace. Naším cílem je vytvářet, kvalitní rozmanitou městskou zástavbu, propojovat služby a práci s bydlením pro rodiny s dětmi i seniory,“ říká Anna Ježková za Atkins a Langford Development. 

Moderní město je živé, bezpečné, zdravé, přitažlivé a udržitelné 

Přestavba areálu Montážních závodů v Liberci je založená na konceptu  ́nového urbanismu ́. Chybět tak nebudou v řešení prostoru služby, které využijí obyvatelé celého města jako jsou ordinace lékařů, hřiště, park, restaurace, nebo prostory pro sport. „Urbanistická kompozice  ́bytů na Rybníčku ́ zachovává původní stopu v území jako odkaz na tradiční formu bloku a jeho rostlý charakter. Bytové věže, které výškou a hmotou neruší architektonický charakter lokality, harmonicky doplňují výškové dominanty v dolním centru Liberce a citlivě dotvářejí historické panorama města. Jdeme s trendy, proto vytváříme město  ́na krátké vzdálenosti ́, snižujeme potřebu cestování a dopravy a myslíme na ekologická řešení a omezení individuální automobilové dopravy,“ popisuje koncept architekt Radim Kousal. 

Družstevní byty i bydlení do osobního vlastnictví 

Projekt ulice Na Rybníčku je navíc zajímavý tím, že nenabízí pouze byty do osobního vlastnictví, ale dává šanci i mladým rodinám s bydlením družstevního typu. „Obyvatelé největšího regionálního města na severu tak mohou mít k dispozici jen 25% ceny bytu a nemusí rodinu zatěžovat do budoucna hypotékou. Zbylou část ceny hradí formou nájemného po dobu pětadvacet let,“ popisuje výhody družstva Petr Černý za Družstvo Oaza. Družstevní podíl je možné splatit po pěti letech a byt si také převést do vlastnictví. V projektu vznikne 114 družstevních bytů a v další etapě výstavby 90 bytů v osobním vlastnictví. 

Dům pro seniory blízko jejich rodin – Rezidence Rosa je jiná! 

V ulici Na Rybníčku vznikne také komunitní dům pro seniory – Rezidence RoSa. Tento koncept funguje úspěšně pět let v Praze. Cílem komunitního bydlení pro seniory, kde má každý svou bytovou jednotku (1kk, 2kk nebo 3kk), je poskytnout dříve narozeným možnost bydlení v centru města s dostupností kvalitních služeb a co nejblíž svým příbuzným. „Každý senior u nás bydlí ve svém. Pod jednou střechou poskytujeme služby od lékaře, kadeřníka až například po možnost zahrát si divadlo, tedy různé aktivity, které jsou kořením života. Velkou motivací, proč se u nás senioři cítí dobře a bezpečně je, že se snažíme bojovat proti jejich samotě,“ říká Anna Ježková, zakladatelka projektu RoSa. 

Inspiraci našla RoSa ve Francii a v Anglii, kde podobné koncepty domů fungují. Součástí komplexu je totiž také masér, rehabilitační personál či obchod nebo restaurace. V rámci RoSy vznikne současně centrum, kde se potkávají všechny generace. „Nechybí knihovna, nebo přednáškový sál, které budou zároveň otevřeným místem se sociálním a společenským centrem, kde mohou chodit na různé aktivity také maminky s dětmi nebo lidé z okolí,“ upřesňuje Anna Ježková a dodává: „Naši rodiče a prarodiče nechtějí žít na okrajích měst sami, chtějí mít ve stáří pocit bezpečí, ale rodinu na blízku,“ uzavírá Anna Ježková. 

Centrum Rosa nabídne stejně jako v pražském domě vzdělávací programy, zdravotní cvičení, kurzy trénování paměti, přednášky, koncerty, výstavy a mnoho dalšího.