Konec uzavírek v Jablonném v Podještědí, průtah městem je dokončen

LIBERECKO – Dnes byla slavnostním přestřižením pásky otevřena nová silnice II/270 v Jablonném v Podještědí a řidiči tak ode dneška začali jezdit po novém.

Nově rekonstruovaná silnice II/270 začíná za mostem přes Panenský potok a končí před železničním přejezdem v ulici Lužická. Navazuje na první rekonstruovaný úsek silnice II/270 od železničního přejezdu až ke křižovatce se silnicí I/13. Součástí stavby byla i úprava parkovacích pruhů, přechodů pro chodce a míst pro přecházení včetně komunikací pro pěší. Zároveň došlo k rekonstrukci veřejného osvětlení podél místní komunikace, úpravě stávajícího odvodnění i dopravního značení.

Stavbu zainvestoval Liberecký kraj a město Jablonné v Podještědí. Celkové náklady dosáhly částky více než 53 milionu korun. Celkem 15,7 milionu korun zaplatilo město. Kraj investoval ze svého rozpočtu přes téměř osm milionů korun a využije též dotací z evropských fondů do plánované výše 29,5 milionu. „Rekonstrukce silnice začala již v září roku 2017 a já jsem rád, že se nám ji konečně podařilo dokončit. Během této náročné stavby jsme se navíc dozvěděli leccos o historii našeho regionu, protože její součástí byl i archeologický průzkum, který přinesl pozoruhodné objevy,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Jedná se o sedmý dokončený silniční projekt v tomto programovacím období, který spolufinancovala Evropská unie. Mezi ty dokončené dále patří rekonstrukce silnice II/273 z Oken na hranici kraje a vybudování okružních křižovatek v Semilech a ve Stráži pod Ralskem. Před týdnem byla slavnostně otevřena nově rekonstruovaná ulice Žižkova v Jilemnici.

Liberecký kraj plánuje v příštím roce zahájit rekonstrukce dalších silnic, které rovněž podpoří peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. Jedná se o výstavbu severozápadního obchvatu města Zákupy, rekonstrukci silnice II/262 Česká Lípa – Dobranov a silnice II/268 Mimoň – hranice Libereckého kraje.

Zároveň bude pokračovat rekonstrukce silnice II/270 Doksy–Dubá, silnice III/2904 v Oldřichově v Hájích a silnice II/610 z Turnova na hranice kraje.

V současné době kraj též připravuje projektovou dokumentaci na kompletní rekonstrukci silnice III. třídy, která propojuje místní části Jablonného – Lvovou a Kněžice. Pokud nenastanou komplikace, mohlo by se začít pracovat v roce 2021.

Foto: Liberecký kraj