Anorexie a bulimie I. Proč jsou psychickou nemocí a koho nejčastěji postihují?

Ilustrační foto

Určitě i vy máte ve svém okolí někoho, kdo tímto problémem trpí. Možná o tom akorát nevíte. Statistiky totiž ukazují, že počty nemocných se pozvolna neustále zvyšují. Dle statistik trpí v ČR anorexií přibližně 1 % lidí a bulimií 8 %, tj. přibližně každý desátý člověk se potýká s problémem příjmu potravy. Ve skutečnosti jsou však čísla mnohem vyšší, protože velká část případů není podchycena.

Nejedná se o nemoc těla, ale duše

Oba typy poruch příjmu potravy, anorexie i bulimie, se řadí mezi psychická onemocnění, protože příčinou není somatická (tělesná) porucha, tedy například problémy se žaludkem nebo žlučníkem, ale narušení psychické funkce reálně vnímat svoje tělo a jeho potřeby. Nemocní jsou přesvědčeni o tom, že jsou tlustí, a to i tehdy, pokud je jejich tělo díky drastickým dietám již jen kost a kůže. Jídlo vnímají jako svého zásadního nepřítele, což je velký problém, protože bez úpravy jídelníčku a potřebného zvýšení hmotnosti, se úspěšná léčba neobejde. Zpočátku potlačují hlad, jakožto přirozenou potřebu svého těla, které chce dostávat prostřednictvím jídla potřebnou výživu – vitamíny, minerály, bílkoviny, tuky atd. Postupně však tento projev organismu opravdu potlačí natolik, že odpor k jídlu převáží potřebu jíst nebo naroste do patologických rozměrů v podobě záchvatů přežírání.

Kdo má nejčastěji problémy

Mezi nejrizikovější skupinu patří dospívající dívky. S nástupem puberty se totiž dětské tělo začíná měnit a získávat ženské proporce. Zaoblují se boky, stehna, hýždě a prsa. Ne však každá dívka je připravena tyto změny přijmout. Dospívání je také obdobím, kdy dívky chtějí upoutat pozornost chlapců, takže pro ně nabývá zásadní význam to, jak vypadají. A vzhled, jak známo, podléhá módním trendům. Zatímco v dávnější minulosti byly ceněny ženy kypré, viz staré obrazy, dnes podléháme kultu štíhlosti a mladosti.

Ohroženy jsou malé děti i dospělé ženy

Obě onemocnění postihují převážně ženy. Tento problém může sice postihnout i muže, a to zejména ty, pro  něž je vzhled důležitý (zpěváci, moderátoři, tanečníci atd.), ale v porovnání s počtem žen se jedná spíše o ojedinělé případy. U dívek je alarmující snižující se věk. Už i některé šestileté holčičky splňují kritéria nemoci. Většinou se jedná o děvčata, jejichž matky si také velmi hlídají svou hmotnost a vzhled, takže to v podstatě odkoukají, nebo jsou ovlivněny fotkami z časopisů a sociálních sítí, na nichž ovšem díky photoshopu může vypadat úchvatně i členka obludária. Poruchy příjmu potravy se však nevyhýbají ani dospělým ženám. Často postihují  ženy středních let, např. po rozchodu s partnerem, kdy chce žena zahájit nový život s vylepšeným vzhledem. Začne tedy hubnout. Zpravidla ji nejdříve okolí chválí, pak však úbytek váhy začne být na úkor ženských proporcí a celkového vzhledu.

Za těmito poruchami velmi často stojí také stres. U dětí a dospívajících je často důvodem posměch nebo přímo šikana ze stran spolužáků kvůli několika kilům navíc, dospělé ženy pro změnu kompenzují přemíru stresu útoky na lednici, přičemž následné výčitky svědomí jsou tak velké, že následně vedou k úmyslnému vyvolání zvracení.

O tom, jaký je rozdíl mezi anorexií a bulimií a jak se léčí, se dozvíte v druhém dílu tohoto článku.