Musí se s myomem v děloze na operaci?

Ilustrační foto

Na gynekologické prohlídky chodím pravidelně již mnoho let. Nemám žádné potíže, pouze posledních cca půl roku silněji krvácím. Při ultrazvukovém vyšetření mi moje ošetřující lékařka našla pěticentimetrový myom v děloze. Odesílá mě na operaci. Je to nutné, když nemám potíže? Podotýkám, že mi je 46 let.

Myom v děloze je nejčastějším nádorem u žen a také asi nejčastějším důvodem pro odstranění dělohy operační cestou. Slovo nádor u většiny lidí evokuje zhoubné bujení, ale v 99 % případů se při myomu o zhoubný nádor nejedná. Zda jde o hraniční nebo zhoubný nádor, se bohužel pozná až po jeho vyjmutí při histologickém vyšetření. Kromě tohoto rizika myomy způsobují obtíže svým tlakem na okolí, mohou způsobovat bolesti nebo například nepravidelné a silné krvácení z rodidel.

Jakým způsobem řešit nález myomu, tedy záleží na více faktorech. Obecně lze říci, že odstranění dělohy (tedy orgánu s myomem) navrhujeme ženám, které již mají splněný svůj reprodukční plán a dělohu tedy do budoucna „nebudou potřebovat“. Ženám, které si ještě přejí mít děti, se snažíme dělohu ponechat a odstranit pouze myom.

Samozřejmě ještě existuje možnost nedělat v danou chvíli nic, myom na děloze sledovat a další postup modifikovat podle vývoje nálezu. To už si ale musí rozhodnout každý sám, ovšem po podrobném poučení.

Přeji jasnou mysl a šťastnou ruku při rozhodování, ale Váš ošetřující lékař jistě ví, co je pro Vás nejlepší.

 

MUDr. Michal Zeman, Ph.D.,
primář gynekologicko porodnického oddělení,
KZ, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.