Naučte se spořit chytře

Ilustrační foto

Finanční gramotnost je pojem velmi často skloňovaný. Všichni si pod ním představujeme balík znalostí a dovedností spojených s financemi. Do onoho balíku patří také schopnost plánovat finanční rozpočet, peníze spořit a případně správně a efektivně investovat. V investování však stále mnoho Čechů pokulhává, peníze často neušetří nebo je mnohdy spoří neefektivně.

Podle průzkumu agentury Ipsos naspoří až 86 procent Čechů měsíčně alespoň drobný finanční obnos. Češi se už sice naučili peníze šetřit, investic se ale stále obávají. „Investování je pořád pro spoustu Čechů velká neznámá, odkládají tak peníze pouze na spořící účet, kde však výnos nepřekoná ani hodnotu inflace,“ poukazuje Jiří Humhal, finanční ředitel Zonky, na jeden z velkých nešvarů Čechů. Proto jsme se rozhodli představit vám hned několik možností, jak efektivně spořit či investovat peníze. Přečtěte si však nejdříve, co je nutné vědět, než se rozhodnete, kterou cestou se vydáte.

Finanční sebevědomí

Máte často pocit, že financím tak úplně nerozumíte? Peníze našetříte, ale protože neznáte možnosti či příliš nevěříte institucím, odkládáte našetřené peníze pouze do obálky v šuplíku či na běžný bankovní účet? Prvním krokem ke změně je získat maximální možné množství informací a široký všeobecný finanční přehled, který vám pomůže získat zdravé finanční sebevědomí.

Proč spořit?

Motivací, která vede Čechy ke spoření, je nejčastěji vytvoření finanční rezervy a také spoření na důchod – vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Takové důvody jsou pochopitelné a správné. Vytvoření finanční rezervy je smysluplná cesta, jak se zabezpečit do penze či pro případ nenadálých událostí. Další důvody, kvůli kterým lidé spoří, není potřeba dlouze hledat. Může jimi být vysněná dovolená či nové bydlení nebo auto. Najít cestu, jak peníze efektivně uspořit, kam finance odložit, aby neztrácely svou hodnotu, ale úročily se – to zatím zůstává pro Čechy cestou neznámou.

Než se rozhodnete, jakou cestou se vydáte

Než se rozhodnete, jak začnete spořit, vždy pamatujte na několik faktorů, které je před každým rozhodnutím potřeba vyhodnotit.

  • Peníze zhodnotit – To, že se vám podaří našetřit do obálky určitou část peněz, je dobré a svědčí to o vaší odhodlanosti a svědomitosti. Peníze nastřádané doma v pokladničce ale ztrácejí svou hodnotu. Vždy proto zvažte nejen důvod a částku, kterou chcete našetřit, ale také vnější ekonomické okolnosti.
  • Doba spoření – Při výběru spoření si vždy položte následující otázky: na jak dlouho spořím? Kdy s prostředky budu chtít manipulovat? Mnoho spoření vám totiž neumožní operovat s penězi okamžitě.
  • Míra rizika – Všichni chceme, aby se naše peníze zhodnotily, a to co možná nejvíce. Cesta k zisku ale vždy představuje i určitou míru risku. Důležité je vždy zvážit, jakou míru rizika pro vás následující cesta představuje, jinými slovy co by se mohlo stát, pokud byste o uložené peníze přišli.
  • Rentabilita – Posledním bodem je rentabilita neboli výnosnost peněz, které naspoříte, popřípadě investujete. Výnosnost se odvíjí od všech předchozích faktorů, tedy často od doby spoření, míry rizika, se kterou peníze investujete apod. V některých případech se dá rentabilita snadno spočítat, v jiných je situace složitá, či dokonce nejistá. Vždy byste však měli pamatovat na to, že vaším cílem je zisk.