Na zámku v Zákupech se zřítila zeď hospodářského dvora

ČESKOLIPSKO – Hasiči dnes dopoledne zasahovali v Zákupech, kde se nad ránem zřítila část severozápadní zdi zchátralého hospodářského dvora státního zámku. Křídlo chlévské zdi se zřítilo na vedlejší objekt. Zůstalo nároží, spadly jedna nebo dvě okenní osy odshora dolů. Na místě zasahovalo celkem 6 jednotek hasičů – 4 profesionální 2 dobrovolné.

Na místo byli vysláni také kynologové libereckých hasičů a kynolog pražské městské policie, kteří prohledávali sutiny spadlé zdi, aby se s jistotou vyloučilo, že se pod nimi někdo nacházel. Naštěstí prohledání místa proběhlo s negativním výsledkem. Místo události bylo předáno kastelánovi zámku. Zítra k sutinám dorazí statik Národního památkového ústavu, aby posoudil stav objektu.

Hospodářský dvůr je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Památkáři už několik let usilují o obnovu dvora, podle nich dvůr svou historickou hodnotou převyšuje přilehlý zákupský zámek. Na jeho celkovou obnovu je potřeba 600 až 700 milionů korun. Státní zámek Zákupy je v zimním období pro veřejnost uzavřen, prohlídkové okruhy se otevřou koncem března.

Foto: HZS LK a Státní zámek Zákupy