Stručná psychologie smíchu aneb Smích pod mikroskopem

Ilustrační foto

Pokud se smějete rádi a hodně, tak děláte mnoho pro své zdraví. Smích je v podstatě pohodlný a bezbolestný způsob, jak se udržovat v kondici, hlavně v té psychické. To, že smích dělá člověku dobře, si určitě všiml každý z nás. Prospěšnost smíchu však potvrzují také lékaři, kteří obecně zaznamenávají, že dobrá nálada, odbornými slovy pozitivní ladění pacienta, je pro léčbu velmi důležitá.

Ve skutečnosti nejde přímo o smích

Smích je v podstatě jen tělesným projevem našeho vnitřního ladění. Jedná se o zvuky, které mohou být u některých jedinců tak rozmanité, že připomínají skřeky nebo hýkání. Dále se jedná o tělesné pohyby počínaje nenápadným úsměvem na tváři až po již poněkud nápadnější popadání se za břicho či válení se po podlaze. Z hlediska zdraví je pro nás ovšem důležitý zejména původ smíchu, a tím je právě ona dobrá nálada, tedy stav naší mysli. Když  máme dobrou náladu, cítíme se vesele, máme v sobě elán a naše problémy nám nepřipadají tak tíživé. A jak této dobré nálady docílit? Například humorem. Někdo řekne něco vtipného a rozesměje vás. Z psychologického hlediska hovoříme o kognitivním procesu. Znamená to, že mozek zpracovává obdrženou informaci a na základě logické úvahy a zkušenosti ji vyhodnotí. Nastává biochemická reakce, díky níž se nám vyplaví do krve hormony štěstí způsobující veselost. A pak zpravidla následuje onen tělesný projev – úsměv, smích či bláznivý řehot. Novinka pro některé – této reakce lidského těla lze opravdu dosáhnout i bez alkoholu.

Jak smích vznikl?

Jedna z teorií říká, že smích původně vznikl u našich vývojových předchůdců jako fyziologická reakce na lechtání. Zjednodušené řečeno, tedy jako odpověď těla nikoli na rozumové z pracování přijaté informace, ale jako odpověď na tělesný podnět. Takže to nebylo tak, že by jeden lidoop vyprávěl nebo předčítal druhému anekdoty a ten se jim začal smát. Spíše se vzájemně lechtali.

Kojenci a šimpanzi se prý smějí podobně

Údajně se kojenci a šimpanzi smějí podobně, co se týká provedení smíchu. Kojenci se totiž se smějí u nádechu i výdechu, zatímco dospělí a starší děti se smějí hlavně při výdechu. Změna ve stylu smíchu se dává do souvislosti s rozvojem hlasivek a řeči.

Druhy smíchu

Existuje mnoho druhu smíchů. Ne každý smích je dílem radosti a štěstí, které se nakažlivě šíří na naše okolí. Smích může být škodolibý či úzkostný nebo dokonce výhrůžný. My však raději zůstaneme u smíchu pohodového. V jednom z dalších článků si řekneme, proč je právě tento typ smíchu pro naše zdraví tak prospěšný a na jakých principech tato prospěšnost funguje.