Zloděj bral všechno možné, doplatil na krádež příborů

LIBEREC – Krádežemi za desetitisíce si v minulém roce přivydělával 30letý recidivista, až minulý týden spadla klec, když byl zadržen v liberecké prodejně při krádeži příborů.

Občasný uživatel drog byl v minulosti soudem uznán vinným ze spáchání majetkového trestného činu, přesto podmínky nedbal a celkem v sedmi případech opět kradl.

V období od února do května loňského roku několikrát cíleně navštívil prodejnu s náhradními automobilovými díly a doplňky v Liberci, odkud z regálů bral elektroniku a nářadí. Během svých opakovaných návštěv odcizil desítku startovacích stanic s powerbankami, rázové utahováky či aku vrtačky. To vše v celkové hodnotě bezmála 31 tisíc korun.

V srpnu loňského roku v centru města v obchodu s konfekcí si vybral dva kusy oblečení a v převlékací kabince si pod své kraťasy navlékl kraťasy nové a totéž provedl i s tričkem. Při odchodu byl obsluhou prodejny zadržen a vysvlečen. Ještě však před tím, než se na místo dostavili policisté, využil příležitosti a z obchodu se mu podařilo prchnout.

V září navštívil vestibul jedné sportovní haly, kde hned za vchodem objevil odloženou sportovní obuv. To, že byla o několik čísel větší, mu vůbec nevadilo. Boty rozměrů malých dětských lyží v hodnotě dva a půl tisíce korun záhy zmizely a s nimi i 30letý zloděj.

V listopadu celkem třikrát navštívil obchod s nářadím nedaleko centra města. Opakovaně zde zcizoval elektronářadí, které po vybalení z krabic ještě mezi regály vměstnával pod svou bundu. Bez placení se mu pak podařilo projít pokladní zónou a zmizet z prodejny. Celkově tak způsobil škodu v hodnotě více jak 12 tisíc korun.

Poslední krádež z letošního roku se mu stala osudnou. V úterý 7. ledna odpoledne si vybral prodejnu s nábytkem nedaleko obchodního centra v Liberci, kde měl vyhlédnutou krabici příborů, na niž měl již odbyt. Vybrané zboží v hodnotě takřka tří tisíc korun vložil do s sebou přinesené tašky a kvapným krokem zamířil k východu z prodejny. Neplatícího zákazníka si však všimla pracovnice prodejny, která zalarmovala své kolegy. Ti pak velmi rychle 30letého Liberečana zadrželi.

„Na místo přivolaní policisté převezli nenechavce na služebnu obvodního oddělení, odkud po neodkladných úkonech putoval do policejní cely. Vzhledem k tomu, že z několika mladíkem vykradených prostor existovaly nejen celkem zdařilé kamerové záznamy, ale také jeho popis, informovali o jeho zadržení své kolegy z kriminálky,“ uvedl policejní tiskový mluvčí Vojtěch Robovský.

Následujícího dne byl konfrontován s nashromážděnými důkazy. Nezapíral. „Policejní komisař mu posléze sdělil obvinění ze spáchání přečinu krádež jakožto pokračujícího trestného činu, za nějž mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. Zároveň také podal podnět k návrhu na recidivistovo vzetí do vazby,“ dodal mluvčí Robovský.

Ilustrační foto