Do sociálních bytů v Liberci se noví nájemníci nastěhují už v březnu

LIBEREC – Liberec přidělí lidem v bytové nouzi jedenáct nových sociálních bytů v městském domě v Žitavské ulici. Byty vznikly rozsáhlou roční rekonstrukcí.

„Byty budeme využívat pro zajištění dostupného bydlení pro lidi v aktuální bytové nouzi v ekonomicky aktivním věku, kteří buď nemají žádné, nebo mají pouze nevyhovující bydlení. Jedná se o rozmanitou cílovou skupinu, která může zahrnovat absolventy, matky samoživitelky, rodiny i jednotlivce,” řekl při slavnostním otevření domu primátor města Jaroslav Zámečník.

Kompletní rekonstrukcí domu z roku 1880 vzniklo v domě jedenáct nových sociálních bytů různých velikostí od 1+kk až po 4+kk. Celkem se jedná o 532,73 metrů čtverečních. Rekonstrukce proběhla v rámci projektu s názvem „Sociální bydlení města Liberce Bytový dům F“, který je spolufinancován Evropskou unií. Stavební práce trvaly od listopadu 2018 do konce listopadu 2019. Celkové náklady na rekonstrukci činily 18,5 mil. Kč. Projekt je jedním ze souboru dílčích projektů, jejichž společným výstupem je zvýšení počtu bytů sociálního určení, jimiž statutární město Liberec v současné době disponuje.

„S přípravou tohoto projektu a dalších pěti domů jsme začali už v roce 2016, kdy jsme s každým nájemníkem všech šesti domů museli individuálně dojednat jeho přestěhování jinam. Bylo to velmi složité a trvalo nám to až na jednu výjimku celý rok. Zrekonstruovat prázdný dům už z tohoto pohledu bylo vlastně snadnou záležitostí,” uvedl náměstek primátora Ivan Langr s tím, že v novém domě se byty budou obsazovat dle podmínek daných poskytovatelem dotace, tedy Ministerstvem pro místní rozvoj. Celková kapacita domu je 27 lůžek. Jejich počet je stanoven na základě doporučovaných standardů minimální a maximální rozlohy sociálního bydlení v IROP.

Pro získání bytu se posuzuje zejména příjem v období 12 kalendářních měsíců před uzavřením nájemní smlouvy, který nepřesáhl 0,6 násobek průměrné měsíční mzdy. Pokud jste přesvědčeni, že splňujete výše uvedené podmínky pro získání bytu, kontaktujte liberecký magistrát pro více informací na e-mail: socialnibydleni.mestaliberece@magistrat.liberec.cz

Foto: Magistrát města Liberec