K budoucí podobě libereckého Tržního náměstí se vyjádřili místní obyvatelé

LIBEREC – S budoucí podobou Tržního náměstí se ve středu na liberecké radnici blíže seznámili obyvatelé přilehlých domů a zástupci společenství vlastníků.

Město připravuje úpravu celého prostoru ve spolupráci s místními obyvateli už od začátku. I nyní si proto vyslechlo jejich podněty a připomínky ke schválenému návrhu. Vítězný návrh představili za účasti primátora Jaroslava Zámečníka autoři návrhu i architekti z Kanceláře architektury města.

Diskutovalo se zejména o novém dopravním řešení, které počítá s výstavbou nové Pastýřské ulice a změnou dopravního režimu před bazénem. Nová Pastýřská je v územním plánu již desítky let, na stavbu ale zatím nebyly peníze. Mělo by jít o část vnitřního městského okruhu, který město potřebuje, chce-li ochránit před čím dál hustší automobilovou dopravou přetížené centrum. Vnitřní okruh má ulevit například Sokolovskému náměstí, okolí radnice nebo Šaldovu náměstí. Právě zklidnění prostoru před bazénem je jedním z cílů celého projektu. Stejně tak využívání dešťové vody s ohledem na měnící se klima městského prostředí či oživení středu náměstí pro setkávání a trávení volného času.

Mezi podněty občanů zaznělo například také přemístění kontejnerových stání, vybudování cest pro pěší skrz pobytový trávník nebo úprava dopravního značení tak, aby se omezil průjezd vozidel kolem obytných domů. Návrh proto bude dále rozpracován.

V letošním roce by měla být dokončena projektová a prováděcí dokumentace. Se zahájením celkové revitalizace Tržního náměstí se počítá v roce 2022, ideálně tak, aby byla poté současně s náměstím dokončena i nová městská třída v Pastýřské ulici.

Foto: Magistrát statutárního města Liberce