Případů chřipky v Libereckém kraji přibývá, nemocnost je na prahu epidemie

LIBERECKÝ KRAJ – Nemocnost v Libereckém kraji za poslední týden stoupla podle hygieniků o 18 % a přiblížila se tak epidemickému prahu.

V tomto týdnu bylo laboratorně potvrzeno 27 případů chřipky. Celkově od začátku chřipkové sezony 2019/2020 tedy od začátku září 2019 evidují hygienici 66 laboratorně potvrzených případů chřipky z toho 64 případů chřipky typu A. Ve třech případech laboratorně potvrzené chřipky byl průběh onemocnění závažný, v jednom z těchto případů došlo k úmrtí.

„Na základě zhodnocení uvedené epidemiologické situace doporučujeme zdravotnickým zařízením a zařízením sociálních služeb omezit návštěvy u pacientů nebo klientů, u kterých by mohlo dojít v případě infekce chřipkou k závažnému průběhu,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Jana Prattingerová.

Nejvyšší celková nemocnost je v okrese Semily, kde současně došlo k nejvyššímu nárůstu, čemuž nejvíce přispěla nemocnost ve skupině lidí nad 65 let. Tato věková skupina je jednou z rizikových pro závažný průběh chřipky.

K předcházení onemocnění hygienici doporučují dodržovat obecné zásady osobní hygieny, zejména časté mytí rukou. V případě respiračního onemocnění dále doporučují dodržovat tzv. respirační etiketu, tj. zakrývat si nos a ústa kapesníkem při kašli či kýchání. Používat pokud možno jednorázové kapesníky, které je nutné po použití odhazovat do odpadu. Po kontaktu s respiračními sekrety si umýt ruce vodou a mýdlem.

Ilustrační foto: Shutterstock