Orkán se Libereckému kraji vyhnul, na horách se lyžuje

LIBERECKÝ KRAJ – Ohlášený orkán Sabine se Libereckému kraji naštěstí většinou vyhnul. Lyžařská střediska v Jizerských horách i Krkonoších jsou v provozu. Vítr podle provozovatelů skiareálů ani v nárazech nepřekračuje 60 kilometrů v hodině a provoz lanovek není proto třeba omezovat.

Mimo provoz zůstal pouze skiareál v Rokytnici nad Jizerou, kde na Lysé hoře dosahoval dnes vítr v nárazech přes 100 kilometrů za hodinu a docházelo k výpadkům elektřiny na lanovce Horní domky. V ostatních střediscích fouká méně, minulý týden tu byl podle provozovatelů mnohem silnější vítr. Sněhové podmínky jsou v lyžařských střediscích Jizerských hor i Krkonoš dobré, nicméně dnes je na sjezdovkách lidí málo, bojí se větru. Na hřebenech hor fouká víc, horská služba proto nedoporučuje hřebenové túry.

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu zasáhl v Libereckém kraji vítr nejsilněji frýdlantskou oblast. Hasiči zasahovali do 10. hodiny ranní u 85 událostí. Šlo zejména o popadané stromy, v jednom případě spadl strom na střechu rodinného domu. V Raspenavě se uvolnila část střešní krytiny z bytového domu, zasahovaly dvě jednotky hasičů. Problémy byly rovněž na železnici, některé vlaky nabíraly až hodinová zpoždění a několik spojů bylo úplně zrušeno.

Foto: Ilustrační a HZS LK